Geri Dön

Tek bir ilik kurtaracak

Kronik Gramülatoz’ teşhisiyle tedavi gören Berensu Öksun (6) ve Yiğit Öksun (5) kardeşler, nakil olup iyileşecekleri günü bekliyor.

Tek bir ilik kurtaracak

Diyarbakır’da yaşayan Mübarek Öksun (28) ve Mizgin Öksun (24) çiftinin kızları Berensu, 15 günlükken rahatsızlandı, 54 günlükken de Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Berensu 5 aylık olduğundaysa, immün eksikliği anlamına gelen ‘Kronik Gramülatoz’ teşhisi konuldu. İlik nakli olması gereken ve 5 yıldır bekleyen Berensu, bu sürede felç geçirdi, açık kalp ameliyatı oldu. Akciğerleri de kötü durumda olan küçük kız, solunum cihazına bağlandı. Beren’in tedavi sürecinde, kardeşi Yiğit’e de tarama yapan doktorlar, aynı hastalığa rastladı.

Fizik tedavi gerekiyor

Ev hanımı olan anne Mizgin Öksun, “4 yıl önce Diyarbakır’dan İzmir’e taşındık. O günden beri hastane evimiz oldu. İki çocuğum da hasta, daha okula bile gidemediler. Özellikle Beren, yaşıtlarını görünce çok özeniyor. Tek bir donör iki çocuğumu birden kurtarabilir. Çocukların doku tipi aynı olduğu için ikisine birden ilik bağışlayabilir” dedi. Sürekli bir işi olmayan baba Mübarek Öksün ise, “Berensu’nun her gün fizik tedavi görmesi gerekiyor. Sigortam yok, haftada bir gün rehabilitasyona götürebiliyorum. Duyarlı kişilerden bu konuda yardım bekliyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber