Geri Dön

Uçak yapımcıları ESBAŞ’ı beğendi

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay kümelenmesinin ev sahibi olan ESBAŞ’ta Kanadalı Bombardier de yatırım için nabız yokluyor

Uçak yapımcıları ESBAŞ’ı beğendi

Geçen yıl 50’nin üzerinde uluslararası heyeti ağırlayan ve İzmir’in tanıtımına önemli katkı sağlayan Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ), bu sene de küresel yatırımcıları ağırlamaya devam ediyor. Kanadalı Bombardier ve THY Teknik heyetleri de ESBAŞ’ta bir araya geldi. Özel jetler ve 145 yolcu kapasitesine kadar ticari uçaklar üreten Bombardier, dünya genelinde halihazırda uçan Bombardier’lerin Türkiye’de bakımının yapılıp yapılamayacağını araştırıyor.
Kanadalı firma, Türkiye Uçak Sanayi (TAI) ile de 70-100 yolcu kapasiteli ‘Regional’ adı verilen yolcu uçaklarını ortak üretme konusunda da girişimde bulunmayı düşünüyor. Heyet, ESBAŞ’ta üretim tesisleri bulunan ve Bombardier’e de üretim yapan Fransız Lisi ve Alman PFW firmalarını ziyaret etti, bilgi aldı.
Öt eyandan Biyomedikal alanında da kümelenme yaratmak isteyen ESBAŞ, Avrupa Araştırma Platformu Strateji Forumu Biyomedikal Koordinatörler toplantısı’na da ev sahipliği yaptı.

Bugün Bremen heyeti geliyor
ESBAŞ, Almanya Bölgesel Ekonomi Bakanı Martin Günthner ve beraberindeki heyeti bugün ağırlayacak. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu da gelecek. Bremen’deki Alman havacılık firmalarının oluşturduğu Aviabelt kümelenmesine üye firmalar ile ESBAŞ’taki firmalar, ‘ortak’ yatırım imkanlarını değerlendirecek.

Sağlık Bakanı Koca'dan corona virüs açıklaması: Can kaybı 131 oldu, toplam vaka sayısı da 9217'ye yükseldiSağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumu paylaştı. Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 131'e yükseldi.
İpek Tanrıyar'ın ilginç corona maskesi6 aylık hamile olan eski manken İpek Tanrıyar, erkek iç çamaşırdan maske yaptığı anları sosyal medya hesabından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber