Geri Dön
EgeÜreticilere tatlı destek!

Üreticilere tatlı destek!

Muğla’da Başkan Gürün, yangınlardan zarar gören çiftçiye arı kovanı, yem ve fidan yardımında bulunacak. İzmir Büyükşehir ise bölgeden bal satın alacak

Üreticilere tatlı destek!

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, orman yangınında etkilenen Bodrum ve Milas’ın mahallelerinde incelemelerde bulundu. Bodrum’un Gökpınar ve Mazı, Milas’ın Beyciler, Gökbel, Çökertme, Bozalan, Gürceğiz, Türkevleri, Akçayaka, Bayır ve Fesleğen Mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Gürün “Muğla’mızda çıkan orman yangınlarında 66 bin 874 hektarlık alan kül oldu. Sadece Bodrum ve Milas ilçemizde 17 bin 725 hektar alanı kaybettik. Yangınları el birliği ile söndürdük. Şimdi sıra yaralarımızı sarmaya geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak yanınızdayız. Küçükbaş hayvan, arı kovanı, zeytin, ceviz, fıstık ağacı fidanları dağıtacağız. Hayvanları telef olan vatandaşlarımıza hayvan desteği, veteriner hekim desteği ve yem desteği sağlayacağız. Bunun yanı sıra yangında evleri zarar gören vatandaşlarımıza ev eşyası, beyaz eşya ve malzeme desteği sağlayacağız” dedi.

Gıda paketine konulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Muğla’da yangından etkilenen bal üreticilerine destek olmak için bölgede arıcılık yapan üretici örgütlerinden ve birliklerinden bal alacak. Hayvancılıkla uğraşan üreticilere ise ağustos ayının sonunda 7 bin çuval kuzu büyütme yemi dağıtacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yanan alanlarda biyoçeşitliliği eski düzeyine getirmek için ilgili kurumlarla da beraber çalışacağını belirten Tunç Soyer, “Daha düne kadar dünya çam balı üretiminin yüzde 93’ü yanan alanlardan sağlanıyordu. Bu ormanların yüzde 70’ini yangında kaybettik. Üreticilere destek olmak için bal satın alacağız. Bu ürünler, kentteki ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak ulaştırılan gıda paketleri içinde yer alacak. Büyükşehir uzmanları ayrıca bal üreticilerine teknik destek verecek” dedi.

Yangın tüpü hediye

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve üyeleri ağırladı. Başkan Özer, yangından etkilenen mahalleleri ziyaret ettiklerini belirterek muhtarlara yangın söndürme tüpleri armağan etti. Dernek Başkanı Mehmet Çoban, Başkan Özer’e teşekkür etti, “Merkezi yerlerde birer tanker bulundurulsa yangınlara daha çabuk müdahale edilebilir. Ayrıca özel bir yangın söndürme ekibi oluşturulması şart” diye konuştu.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler