Geri Dön
EgeYangınlar helikopter yüzünden!..

Yangınlar helikopter yüzünden!..

Denizli Orman Bölge Müdürü Kanat, Aktepe ve Karşıyaka mahallelerindeki yangınları, helikopter görmek isteyen çocukların çıkardığını, bu soruna önlem alacaklarını söyledi

Yangınlar helikopter yüzünden!..

Ege’nin dört bir yanında orman yangınları birbirini izlerken, alınan önlemler de yetersiz kalıyor. Yetkililer, ormanların yangından korunması için olağanüstü çalışmalar yaparken, yine de yangınların önüne geçilemiyor. Denizli’de çıkan yangınların bir kısmının, çocukların helikopter merakından kaynaklandığı ortaya çıktı. Aktepe ve Karşıyaka mahallelerinde helikopter görmek için yangın çıkartan çocukların, oyun sandıkları bu alışkanlıklarını bırakmaları için ailelerden yardım istendi.


Her gün yangın var
Denizli’nin Aktepe ve Karşıyaka mahallelerinin arka kısmındaki Çöp Tepesi’nde bulunan otluk alanda neredeyse her gün yangın çıkıyor. Orman Bölge Müdürlüğü de alevlerin ormana sıçramaması için yangına helikopterle müdahale ediyor. Her gün, alevlerin üzerine su boşaltan helikopter görmekten hoşlanan çocukların bu alışkanlıkları, can sıkıcı boyutlara ulaştı. Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, yangınları, helikopter görmek isteyen çocukların çıkardığı yönünde duyumlar aldıklarını, çocukların yangın çıkarmadıklarını söylemelerine rağmen helikopteri uçarkan görmekten büyük keyif aldıklarını söylediklerini açıkladı. Kanat, bir yandan çocukları bu kötü alışkanlıktan kurtarmak için girişimlerde bulunacaklarını açıklarken, diğer yandan da bölgede devriye gezen ekipler görevlendirdiklerini açıkladı.

Çocuklarınıza sahip çıkın

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, otluk alanda neredeyse ağaç kalmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Alevler, ormana sıçrayacak korkusuyla diken üstündeyiz. Ters bir rüzgarda, alevlerin ormana sıçramasını önlemek zor olur. Yangın ihbarı alınca, hemen helikopterle müdahale ediyoruz. Helikopter görmek için yangın çıkaran çocukların ailelerine sesleniyorum. Çocuklarınıza sahip çıkın.”