Geri Dön

Yaşlı futbolcular!

Yaşlı futbolcular!
Hafta başında Altay Dayanışma Derneği'nde bir yemek vardı. Bu yemekte; Altay'ın iyi takım olduğu dönemde görev yapmış, kupalar kazanmış, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş'ı rahat şekilde dize getirmiş ve Türkiye Şampiyonu olmuş takımdan futbolcular ve o dönemde yöneticilik yapmış başkanlar ve onların eşleri...
Bu efsane olmuş, ancak insan olarak tanıdığım için söylüyorum, son derece iyi ve saygılı insanlar olduğunu bildiğim futbolcu ağabeylerimiz sahneye doğru yürüdüler.
Ortopedist olarak hepsini gözledim, yürürken sallanarak iki yana doğru yalpa yapıyorlardı.

Gerçek bir ağabey...
Bu yazıyı okuyan herkese şunu tavsiye ederim, hangi kulübü tutarsanız tutun, kendi kulübünüzün yıllar önce futbol oynamış yaşlı yıldızları ile birkaç kez aynı masada oturup yemek yiyin ve onlardan geçmişe yönelik hikayeler dinleyin. İnanın benim gibi çok zevk alacaksınız.
O gece bu yaşlı futbolculardan Ayfer Elmastaşoğlu'na plaket verme töreni vardı. Ayfer abiyi yıllardır tanırım.
Gerçekten inanılmaz saygılı gerçek bir ağabey.
Örneğin Mahmut Evren, namı diğer Altınkafa Mahmut. Bu namdan ne olduğunu çıkartabilirsiniz.
Ne dedi biliyor musunuz. Ben bu kadar sene Ayfer ile birlikte top oynadım, ağzından bir kere olsun, ne ulan, serseri gibi sözler duydum ne de tacizine tanık oldum. Şimdi böyle insan ne kadar az biliyor musunuz?
Şimdi Altay alt yapısını çalıştıran Enver abi sahneye geldi, doğal davranışı ile heyecanlandı, halbuki bizbize idik. Ancak heyecanlanmasının altında o günleri yaşamak vardı.
Sonra Zinnur abi sahneye çağrıldı. Biliyormusunuz, ben söyleyenlerin yalancısıyım, Zinnur abi hep yaşını küçültürmüş.
Ona göre kendisi 1900'lü, diğerleri 1300'lü idi. Olimpik Milli Takımda imiş, 1966 yılında İspanya'da maçtan dönmüş ve Aydın Begiter kendisine 40 bin lira vermiş Eskişehire gitmesi için.
Ancak, o dönemde üç büyüklerin ardından 4. büyük takım Altay olduğu için o 12 bin liraya Altay'a transfer olmuş.
Kendisi 12 bin liraya transfer olduğunu belirtince, divan başkanı Erdoğan Tözge "Hayır 13 bin liraya transfer oldu" diyerek olayı doğruladı.
Karşıyaka ile spor yazarları maçı oynuyorlarmış, topu Ayfer abiye vermiş, Karşıyakalı iki oyuncu Ayfer abiye dalmış ve havada takla atarak yere düşmüş. Rahmetli Bayram abi elinde tuğla ile koşarak Zinnur abiyi kovalamış, "sen nasıl topu Ayfere verirsin ve onun tekme yemesine neden olursun" diye.
Yine bir anı, Bir Fener maçında çift daldığı Ender Konca dışarı sürüklenmiş. Hakem yanına çağırmış çık dışarı diye. Zinnur abi oyundan atılıyor zannetmiş, oysa kaşı yarıldığı için hakem dışarı göndermiş.
Oyuna dönmüş ancak maçın bundan sonraki bölümünde, kendi açık tarafında kimse yok, çok rahat top oynamış, kimse karşısına gelmemiş.

Zinnur kudurmuş!
Sonradan öğrenmiş ki, kendisinin tekmesiyle saha dışına çıkan Ender Konca arkadaşlarına şunu söylemiş: "Kimse Zinnur'un önünde durmasın, yanarsınız, Zinnur kudurmuş." Daha ne anılar. Dinlerken insan zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyor.
Şimdiki stad teröristlerine duyuru, 1971 - 1972 sezonunda Altay, Bolu ile maç oynuyor. Sahada 17 bin seyirci var. Stad kapıları saat 13'de izdiham nedeni ile kapanmış.
Yine yıl 1959, İstanbulspor Altay özel maçı.
Seyirci sayısı 19.600. Şimdi ise giderek birbirinin anasına, bacısına küfür eden, "dışarda dayak var" ya da "Ölmeye ölmeye geldik" diye bağıran birkaç bin seyirci.
Bu güzel insanlardan, bu güzel seyirciden, bugüne. Nasıl oldu bu iş iyice düşünmek gerekiyor.
EGE


Karaman'da bir köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındıİstanbul'dan yolcu otobüsüyle Konya'nın Ereğli ilçesindeki oğullarını ziyarete gelen ve corona virüs testi pozitif çıkan 60 yaş üstü çiftin, aynı zamanda memleketi olan Karaman'ın Ayrıncı ilçesine bağlı Berendi köyünde bir yakınlarının cenaze törenine katıldığı öğrenildi.
Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber