Geri Dön
EgeYeşil önlem

Yeşil önlem

İzmir Büyükşehir, her geçen yıl daha fazla hissedilen kuraklığa karşı Güzelbahçe, Buca ve Karabağlar’a yağmur bahçesi kurarak çözüm bulmayı amaçlıyor

Yeşil önlem

İklim krizi ve kuraklığa karşı bir dizi önlem alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Güzelbahçe’de Kahramandere ve Mustafa Kemal mahallelerinde hayata geçireceği ekolojik parklar ile Buca’da yapımı süren Portakal Vadisi’nde ve Uzundere Kentsel Dönüşüm alanında hem su taşkınlarını önleyecek hem de yağmur suyunun değerlendirilmesini sağlayacak yağmur bahçeleri kuracak.

Geçirimli yüzeyler

Portakal Vadisi’nde alanın su toplama havzası olma özelliği korunup iyileştirilecek. Yağmur suyu toplanarak göletlerde ve kuru dere yatağında kullanılacak. Güzelbahçe’de 54 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek iki projede de geçirimli yüzeyler ve yeşil alanlarla suyun doğadaki yolculuğuna devam edebilmesi için yağmur suyu toplama sistemi bulunacak. Derelerde geçirimli yüzey kullanılarak taşkın kontrolü sağlanacak. Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nda ise dere kenarında oluşturulacak rekreasyon alanında yağmur bahçeleri kurulacak. Kaldırım boyunca hendekler olacak.

Yağmur bahçeleri, yağmur sularının doğrudan yönlendirildiği ve üzerinde bitkilerin yetiştiği çok derin olmayan çukur alanlarda oluşturulan bahçelerdir. Yağmur suyunun akış hızını düşürerek kontrollü akmasını sağlar, toprak kaybını önler, araç yolları, otoparklar ve yürüyüş yolları gibi sert yüzeyli alanlarda istenmeyen su birikintilerini toplayıp yönlendirerek doğaya geri kazandırır, doğal drenajı sağlar ve alana estetik bir görünüm verir. Yağmur suyu hasadı ile tonlarca su tasarrufu sağlanır.

Ebeveyn Akademisi kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Çocuk dostu belediye” anlayışı kapsamında çocukların sağlıklı bir aile ortamında yetişmeleri için Ebeveyn Akademisi kurdu. Akademinin Gebelik Okulu programı 24 Eylül’de başlayacak. Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak eğitimlerle anne ve babaların gebelik döneminden 3 yaşa kadar olan süreçte merak ettiği bilgilere ulaşması amaçlanıyor. Büyükşehir, Ebeveyn Akademisi kapsamında 0-3 yaş arası çocukları olan ailelere ev ziyaretlerini içeren “Bebek95” adlı eğitim projesini de yürütüyor. Akademi çatısı altında 6-12 yaş arası çocukları olan ebeveynlere de “Üç Adımda Anne Babalıkta Ustalaşma” eğitimleri düzenlemeye başlıyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler