Geri Dön
EgeYol genişleyecek yeşil alan artacak

Yol genişleyecek yeşil alan artacak

İzmir’deki Buca Cezaevi’nin yıkım süreci ile ilgili bilgi veren AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, çalışmaların ortalama 1 ay ya da 45 gün içinde sona ereceğini duyurdu.

Yol genişleyecek yeşil alan artacak

Yıkım biter bitmez alanın büyük bir kısmının Adnan Kahveci Bulvarı ile bağlanması için yetkililer ile görüşeceklerini, büyük bir alanı da yeşil alan olarak belirleyeceklerini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

İzmir Büyükşehir’in planında bu alan AVM olarak belirlenmiş. Yeni bir plan yapılmazsa AVM olacak. Biz üzerinde çalışıyoruz. Buca’da görüşü alınması gereken herkesle, kanaat önderleriyle değerlendirmeler yaptık. Buca’daki en büyük sorun trafik. Herkes AVM planlarının kaldırılması yönünde talepte bulundu. Yeni planlama süreci devam ediyor. İzmir’deki hemşehrilerimizin istekleri doğrultusunda belli başlı planlarımız var. Buca Cezaevi’ni nasıl kaldırdıysak CHP’li belediyelerin yaptığı AVM planlarını da kesinlikle kaldıracağız.”

Arter vaadi ne oldu?

Buca’daki trafik sorununun önemine dikkati çeken Kaya, “Yıkım sürecinin ardından Adnan Kahveci Bulvarı’nı genişleteceğiz. Öte yandan Buca Belediyesi’nin talebi doğrultusunda alanda kapalı bir pazaryeri de yapacağız. Pazaryerinin içinde bir eğitim alanı bulunacak. Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer’in 2019 yerel seçimlerindeki vaadi, ‘Buca’ya yeni bir arter yapacağız’ olmuştu. Biz böyle bir yol görmedik. Buca trafiğini rahatlatmak için Yıldız Mahallesi’nin oradan otoyol giriş ve çıkışları yaptık. Büyükşehir’in buradaki kamulaştırmaları ve asfaltlama çalışmalarını yaparak yolu açması lazım. Geçtiğimiz ay eski Buca Stadı’nın olduğu yere gittik ve alanı meydana katarak modern bir kent meydanı için çalışmaları başlattık ve bakanlık ile görüşmelere başladık” dedi. l NEVRA UÇKAÇ DHA