Geri Dön
Eğitim2. İnönü Savaşı Nedir? Tarihi, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir?

2. İnönü Savaşı Nedir? Tarihi, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir?

II. İnönü Savaşı tarihin önemli olaylarından bir tanesidir. Bu savaş Kurtuluş Savaşı döneminde kazanılmıştır. II. İnönü Savaşı İngilizlerin Yunanlıları kışkırtması ile meydana gelmiştir. 2. İnönü Savaşı nedir? Tarihi, nedenleri ve sonuçları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

2. İnönü Savaşı Nedir? Tarihi, Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir?

Londra Konferansına katılan Yunanlılar Türkiye Büyük Millet Meclisi ile İtilaf Devletlerinin isteklerini kabul etmemiştir. Bunun üzerine İngilizlerin desteği ile Yunanlılar 2. İnönü Savaşını başlatmışlardır. Bu savaş Türklerin zaferi ile sonuçlanmıştır.

2. İnönü Savaşı Nedir?

1. İnönü savaşını kaybeden Yunanistan bu savaşı kaybetmesini hazmedemedi. Bu savaşı kaybetmenin vermiş olduğu ezikliği gidermek ve Türk ordusunun güçlenmesini engellemek niyetindeydi. Bu sebeple de Kütahya ile Eskişehir'i zapt edip Ankara'ya doğru hareket etmeye başlamışlardır.

Yunanistan Sevr Antlaşmasının Türkler tarafından kabul edilmesini istiyordu. Bu nedenle 41150 tüfek, 3134 hafif makineli tüfek,720 ağır makineli tüfek, 2000 kılıçlı asker ve 220 top ile Türklere saldırı düzenledi. Türklerde ise yalnızca 1108 tüfek, 55 hafif makineli tüfek, 235 ağır makineli tüfek, 2235 kılıç ve 102 top bulunuyordu.

Yunanistan öncelikle Bursa'dan Bilecik'e doğru saldırılarda bulunmaya başlamıştır. Sonrasında ise Eskişehir'e saldırmış ve Uşak üzerinden Afyon'a doğru hareket etmeye başlamıştır. Türk Birlikleri ise Bursa'da meydana gelen saldırılara karşı mevzilenmişlerdi. Önceleri Yunanlılar başarılı ataklar yapmış olsalar da Türklerin muhteşem direnci sonucunda daha fazla dayanamadılar ve geri çekildiler.

Yunanlılar bu geri çekilmeler sonucunda Türk köyleri ve şehirlerini yakıp yıkmaya başlamışlardır. Türk ordusu bu duruma kayıtsız kalmadı ve Atatürk'ün emretmesi ile birlikte Albay İsmet İnönü 31 Mart sabahı atağa geçmiştir. Yunan birlikleri bu saldırı karşısında direnemediler ve yenilgiye uğradılar.

Tarihi, Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

2. İnönü savaşı Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında meydana gelmiştir. 23 Mart'ta patlak veren savaş 1 Nisan tarihinde Türklerin zaferi ile sonuçlanmıştır. Bu savaşın meydana gelmesinin nedeni Yunanistan'ın 1. İnönü savaşının kaybetmesinin ardından Türklerden intikam almak istemesidir.

Bunun yanında Türk ordusunun güçlenmesini ve taarruz gücü kazanmasını istemiyorlardır. Ayrıca Yunanlılar Sevr Antlaşmasını Türklere kabul ettirmek niyetindeydiler. Türkler Londra Konferansındaki kararları kabul etmedi. Bunun üzerine İngilizler Yunanlıları Türklere karşı kışkırtmışlardır. Ancak 2. İnönü savaşı sonrası Yunanistan tekrar yenilgiye uğramıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler