Geri Dön
Eğitim2016 ALES başvuru tarihleri ne zaman?

2016 ALES başvuru tarihleri ne zaman?

8 Mayıs 2016 yılında yapılacak olan ALES başvuruları halen devam ediyor. 17 Mart’ta başlayan ve 30 Mart’ta sona erecek olan ALES başvurularının nasıl yapıldığına haberimizden ulaşabilirsiniz.

2016 ALES başvuru tarihleri ne zaman?

Ülkemizde gerçekleştirilen çeşitli teknolojik gelişmeler ile beraber daha modern ve daha kolay bir süreç içerisine girmemizi sağlamıştır. Yeryüzünde bütün gelişmiş ülkelerde yapılan bu çalışmalar hayatımızın belli bir alanında bizlere yardımcı olmuştur. Dünya çapında gerçekleştirilen bu çalışmalar sonucunda vatandaşlar işlemlerini yapmakta büyük kolaylık sahibi olurlar. Kamusal alandaki işlemlerinin yanında özel eğitimsel işlemler de bu teknolojik gelişmeler ile daha da aktif bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Sizlerin de bildiği gibi bu çalışmalar hâlâ daha devam etmektedir. Vatandaşlar da bu çalışmaları her gün dikkatli bir şekilde takip etmektedir. Gerçekleştirilen bu teknolojik alanında ki gelişmeler sayesinde aklınıza gelebilecek olan çok çeşitli alanlarda kolaylık sağlamış oluruz. Eğitim alanında verilen hizmetlerden bahsedecek olursak artık bizler en basit bir başvurumuzu yapabilmek için saatlerce bir kuruluşta sıra beklemeyeceğiz. Yapılan bu teknolojik gelişmeler sayesinde internet sistemini kullanarak daha kolay daha pratik bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Tüm Türkiye genelindeki gerçekleştirilen toplu sınavlarda başvuru yapacak vatandaşların yapmaları gereken bazı ufak tefek işlemler vardır. Bu işlemlerin arasında gösterilen başvuru belgesini vatandaşların doldurması gerekir. Başvuru formunu kendi bilgileri ile dolduran vatandaşlar sınava başvuru yapabileceklerdir. Bu başvuru formlarına internet sitesi üzerinden yapabileceklerdir.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Geçen hafta başlayan ALES başvuruları bu şekilde internet üzerinden yapılabilmektedir. Lisans eğitimlerini desteklemek için gerekli olan bu sınava ALES başvuruları yapan birçok vatandaş vardır. Üniversitelerde okutman, profesör olarak hizmet vermek isteyen öğrenci adayları bu sınavlara girerek bu görevi yapabilirler. Her lisans öğrencisi yapılan bu sınava girebilirler. Kendi okumuş oldukları bölümlere göre Türkçe, Matematik, Fen bilimleri ve Sosyal Bilimleri olarak sınavlarda başarı göstermeleri gerekir. Hangi bölümde iseler o bölümün puanına göre girdikleri ALES sınavı değerlendirilir. Girecekleri bu ALES ile vatandaşlar bir puan aldıklarında başarılı olarak gözükür. Okudukları bölüm üzerinde eğitimini arttırmak isteyen öğrenciler üniversite kurumlarında eğitim veren öğretmen olarak görev almak isteyen vatandaşların bu sınava girmeleri gerekir.

ALES başvuruları artık ilgili kurumlar tarafından internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu şekilde işlemlerini daha kısa ve daha kolay bir yolla ALES başvuruları nı yapabilirler. ALES başvurularının son günü ise 30 Marttır. 17 mart tarihinde başlayan ALES başvuruları için ek bir süre tanınmayacağı ilgili kurumlar tarafından duyurulmuştur. Bu nedenle ALES sınavına girecek olan vatandaşlar bu belirlenen tarihe kadar sınav başvurularını yapmaları gerekir. Bu ALES sınavına her yıl dönem dönem başvurular yapılmaktadır. Bir yıl içerisinde iki kez gerçekleştirilen bu sınavın bahar dönemi başvuruları da başlamıştır. 2016 yılı içerisinde de bu sınav ilk kez yapılacaktır. Yüksek öğrenim kurumlarından eğitim almak, doktora yapmak, lisans eğitimi alabilmek isteyen öğrenciler bu sınava girmemeleri gerekir. Sınav tarihleri, sınav ile ilgili her türlü bilgilere gerekli internet sistemini kullanmanız yeterli olacaktır.