Geri Dön
EğitimAcc Ne Demek? Adaptif Cruise Control (Acc) Ne İşe Yarar?

Acc Ne Demek? Adaptif Cruise Control (Acc) Ne İşe Yarar?

Arabalara her geçen gün yeni teknolojiler eklenerek daha iyi sürüş ve daha güvenilir arabalar üretilmektedir. Geliştirilen teknolojilerin isimlerini ilk duyduğunuzda anlamanız mümkün değildir. ACC teknolojisi de yeni arabalarda sıklıkla karşılanan teknolojilerden bir tanesidir. ACC’nin açılımı nedir? ACC teknolojisi ne işe yaramaktadır? ACC teknoloji ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Acc Ne Demek? Adaptif Cruise Control (Acc) Ne İşe Yarar?

 ACC araçlarda sürüş mesafesini kontrol etmesi için geliştirilmiş bir teknolojidir.

ACC Ne Demek?

ACC teriminin açılımı Adaptive Cruise Control’dür. Adaptive Cruise Control’ün baş harflerinden oluşturulan ACC teknolojisi araçların trafiğe uyum sağlamasını sağlar. Trafikte araç sürmeyi daha güvenilir hale getirmek için geliştirilmiş bir teknolojidir. Teknolojinin amacı araçlar arasındaki sürüş mesafesini korumaktır.

ACC teknolojisi 20 ile 200 kilometre hızları arasında aktif olarak çalışmaktadır. ACC teknolojisinin Türkçe karşılığı uyarlanabilir hız kontrolü veya uyarlamalı seyir dinamiği sistemi olarak bilinmektedir. ACC teknolojisi araçta etkinse bu teknoloji arabanın hızını arttırabilir veya duruma göre arabayı yavaşlatabilmektedir. ACC teknolojisi araçların modeline ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Adaptif Cruise Control (ACC) Ne İşe Yarar?

ACC teknolojisi trafikte giderken önünüzdeki veya çevrenizdeki arabalarla sürüş mesafenizi korumayı amaçlamaktadır. Teknoloji aracı kullanan kişi tarafından aktif edilir veya devre dışı bırakılabilmektedir.

ACC teknolojisi farklı şekillerde görülebilmektedir. Bazı ACC teknolojileri öndeki araç yavaşladığında sinyal sistemi devreye sokarak sürücüyü uyarmaktadır. Sinyal sistemi ile birlikte sesli ikaz olarak da sürücüyü uyarı verir. Bazı ACC teknolojileri sinyal ve sesli ikazla birlikte araca frenleme de yaptırabilmektedir.

Öndeki araç hızını artırırsa ACC teknolojisi bunu algılayarak aracın hızını arttırabilmektedir. ACC teknolojisi araçlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Araç modeline göre hız kontrolleri değişkenlik gösterebilmektedir. Araç modeline göre de ACC teknolojinde ki mesafeler durumlara göre ayarlanabilme özelliğine sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler