Geri Dön
EğitimAderans Nedir, Neden Önemlidir? Aderans Kuvvetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aderans Nedir, Neden Önemlidir? Aderans Kuvvetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İnşaat sektöründe yapıların doğru ve düzenli bir şekilde inşa edilmesi için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Malzemelerin birbirleri ile olan etkileşimlerine da farklı isimler verilebilir. Aderans da merak edilen terimlerden birisidir. Aderans nedir, neden önemlidir? Aderans kuvvetini etkileyen faktörler nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Aderans Nedir, Neden Önemlidir? Aderans Kuvvetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aderans, beton ve çelik çubuk arasında oluşan kenetlemenin sağlanmasında rolü oynayan kayma gerilmelerine denilir. Betonarme yapılarda aderanstan bahsedilebilir.

 Aderans Nedir, Neden Önemlidir?

 Betonarme olarak yapılan köprüler, yollar, ticari ve konut binalarının yapımında kullanılan ana malzemelerdir. Betonarme güçlendirilmiş beton anlamına gelir. Betonarme ve donatı birlikte kullanılır. Birlikte kullanılma sırasında iki türün birbirine yapışması esas alınır. Tüm bu yapışmaya aderans denilmektedir.

 Aderans genel olarak beton ve donatının birbirine yapışması ile beraber bir şekilde çalışması anlamına gelmektedir. Günümüzde tüm yapı hesaplamalarında aderans uygulanmaktadır. Aderans sağlamayan binaların dayanıklığı daha az olabilir. Özellikle nervürlü çelikler de beton ile yüksek şekilde aderans sağlar. Ayrıca aderans hesaplamalarının da doğru bir şekilde yapılması gerekir. 

 Aderans Kuvvetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 Aderans kuvveti pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aderansı etkileyen en önemli parametrelerden birisi düz- nervürlü donatı kullanımının aderansa olan etkisi olarak gösterilir. Betonlarda kullanılan düz ve ya nervürlü donatı kullanımı doğrudan aderansı etkiler.

 Beton içerisindeki donatının durumu ve konumu da aderansı etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Kullanılan betonun cinsi de aderansı oldukça etkileyebilir. Beton dayanımı sayesinde tutunma daha sağlıklı olur.

 Statik ve dinemik yükler de aderansı etkilemektedir. Hesaplamalar yapılırken tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Etriyeler aderans üzerinde oldukça etkili olabilir. Çünkü etriyeler betonda oluşacak çatlakların ilerlemesini engeller. Donatının çağı ve niteliği de aderansı etkileyen faktörler arasındadır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler