Geri Dön
EğitimAğıl Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ağıl Nereye Denir?

Ağıl Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ağıl Nereye Denir?

Ağıl kelimesi çobanlığın yaygın olduğu mecralarda bulunan özellikle koyun, keçi ve inek gibi hayvanların belirli bir süre tutulabilmesi için yapılan çit veya duvar olarak bilinmektedir. Ağıl kelimesi yaylalarda ve göçebe hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde hayvanları rahat rahat kontrol edilebilecek şekilde kullanılan yer olarak da kullanılmaktadır. Ağıl kelimesinin TDK'ya göre sözlük anlamını ve nereye ağıl denildiği hakkındaki diğer tüm bilgileri sizler için derledik.

Ağıl Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ağıl Nereye Denir?

Ağıl kelimesi çoğunlukla küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların kullandığı ve bölgelere göre farklı malzemeler kullanılarak yapılan çit anlamında kullanılmaktadır. Ağıl halk dilinde yaygın kullanılan bir kelimedir.

Ağıl Ne Demektir?

Ağıl kelimesi halk dilinde küçükbaş sürüleri veya büyükbaş hayvanları belirli zaman aralığında daha rahat beslemek ve dinlendirmek için yapılan etrafı çit şeklinde örülmüş üstü açık bölmelerdir.

Türk Dil Kurumuna Göre Ağıl Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil kurumuna göre ağıl kelimesi sığır, koyun, keçi gibi hayvanların gecelemesi için yapılmış üzeri açık ve kenarları çitle örülmüş yer olarak kullanılmaktadır.

Ağıl Nereye Denir?

Ağıl hayvanların belirli bir müddet ahırdan çıkarıldıktan sonra rahat etmelerini sağlayan otlak veya düzlük üzerine kenarları çit ile çevrilerek yapılmış üstü açık bir mekandır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler