Geri Dön
EğitimAğırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Sırasıyla Ağırlık Birimlerinin İsimleri

Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Sırasıyla Ağırlık Birimlerinin İsimleri

Ağırlık, bir cisme uygulanmakta olan kütle çekim kuvvetine verilmiş olan genel bir isimdir. Ağırlık birimi Newton şeklinde ifade edilir ve ağırlığın simgesi 'N' harfi ile gösterilir. Ağırlığın ölçüm aracı ise dinamometredir. Kütle çekim kuvveti, çekim merkezinden uzaklaştıkça azalma ortaya çıkacağından Dünya'nın geoit biçiminden dolayı kutuplara doğru gidildikçe artmakta ve ekvatora doğru gidildikçe azalmaktadır. Ağırlığın tanımı ve ağırlık ölçü birimlerini sizin için derledik.

Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerdir? Sırasıyla Ağırlık Birimlerinin İsimleri

Kilogram, bin grama denk gelen bir ağırlık ölçüsü birimini oluşturur. Kilogramın kısaltması ise kg harfi ile gösterilir. Günümüzde en sık kullanılan ağırlık ölçü birimi kilogramdır.

Ağırlık Nedir?

Ağırlık, bir cismin ya da nesnenin yerçekimiyle ve atmosfer basıncının etkisi ile konulmuş olduğu yere uyguladığı basınçtır veya asılmış olduğu bir noktaya uygulamakta olduğu çekim kuvvetidir. Ağırlık yerçekimine ve bununla birlikte cismin bulunduğu alana bağlı biçimde değişiklik gösterir.

Örnek olarak bir cismin su içerisindeki ağırlığı ile birlikte kara üzerindeki ağırlığı aynı şekilde ölçülemeyecektir. Cismin ağırlığı ise yükseğe doğru çıkıldıkça veya ekvatora doğru gittikçe azalır. Kutuplara doğru yakınlaştıkça artış gösterir. Aynı nedenlerden dolayı cismin Ay üzerindeki veya herhangi bir başka gezegen içerisindeki ağırlığı ile birlikte Dünya üzerindeki ağırlığı birbirine eşit olmayacaktır.

Ağırlık Ölçü Birimleri Nelerden Oluşur?

Çok sayıda ağırlık ölçü birimi bulunur. Bu ağırlık ölçü birimlerinin hepsinin niteliği ve ölçtükleri cisimlerin özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı ağırlık ölçü birimlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kilogram

Picogram

Nanogram

Ton

Mikrogram

Miligram

Centigram

Decigram

Gram

Dectogram

Dekagram

Exagram

Femtogram

Megagram

Teragram

Ounce

Atomik ağırlık

petagram

gigagram

Karat

Quintal

Pound

Bunların haricinde çeşitli gereksinimlere göre belirlenmiş olan bir başka ağırlık ölçü birimleri de mevcuttur. Bununla birlikte çoğu ülke ve bölgelerde de evrensel nitelikte olmayan çok sayıda ağırlık birimleri kullanılır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler