Geri Dön
EğitimAksiyon Potansiyeli Nedir, Evreleri Nelerdir? Aksiyon Potansiyeli Grafiği Nasıl Çizilir?

Aksiyon Potansiyeli Nedir, Evreleri Nelerdir? Aksiyon Potansiyeli Grafiği Nasıl Çizilir?

Biyoloji üzerinden tanımı bulunması ile beraber aksiyon potansiyeli hücre kapsamında büyük bir öneme sahiptir. Peki, aksiyon potansiyeli nedir, evreleri nelerdir? Aksiyon potansiyeli grafiği nasıl çizilir tüm detayları ile derledik.

Aksiyon Potansiyeli Nedir, Evreleri Nelerdir? Aksiyon Potansiyeli Grafiği Nasıl Çizilir?

Daha çok hayvan vücudu üzerinde öne çıkan bir yapı olması ile beraber, günümüzde hala incelenen unsurlar arasında aksiyon potansiyeli geliyor. Hücresel bir gelişim ve işlem olarak da ön plana çıktığını söylemek mümkün.

 Aksiyon Potansiyeli Nedir, Evreleri Nelerdir?

 Bir hücrenin elektriksel zar potansiyeli kısa bir zaman içerisinde aniden yükselmesi ve düşmesi aksiyon potansiyeli olarak ifade edilir. Bu bağlamda özellikle hayvan hücreleri üzerinden birkaç farklı türü kapsamında öne çıkar. Değişik yapılar üzerinden aksiyon potansiyeli evreleri ön plana çıkmaktadır.

 - Depolarizasyon

 - Repolarizasyon

 - Hiperpolarizasyon

 - Refrakter periyot

 Aksiyon Potansiyeli Grafiği Nasıl Çizilir?

 Belli başlı yapılar süreç içerisine alınması ile beraber aksiyon potansiyeli grafiği çizimi yapılmaktadır. Dinlenme potansiyeli, eğik değer potansiyeli, aksiyon potansiyeli evreleri gibi birçok unsur süreç içerisinde yer alır. Zar potansiyeli değeri aradığında dalgalı bir şekilde aksiyon potansiyeli grafiği çizimi gerçekleşir. 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler