Geri Dön
EğitimAltay Dilleri Hangileridir Ve Özellikleri Nelerdir?

Altay Dilleri Hangileridir Ve Özellikleri Nelerdir?

Dünya dilleri belirli bir kategoriye ayrılmış olan dillerdir. Sondan eklemeli dillerden olan Altay dilleri de başka bir dil kategorisidir. Altay dillerinin hangileri olduğu ve özelliklerinin neler olduğu pek çok kişinin merak konusu haline gelmiştir. Altay dillerinin bir takım özellikleri bulunmaktadır. Son günlerde de Altay dilleri ile ilgili bilgi yoklaması yapılmaktadır. Peki Altay dilleri hangileridir? Altay dillerinin özellikleri nelerdir? İşte Altay dilleri ile ilgili tüm detaylar.

Altay Dilleri Hangileridir Ve Özellikleri Nelerdir?


Özellikle 18. yüzyılda Avrasya coğrafyasında en çok konuşulan dil kategorisinde Altay dilleri yer almaktaydı. Altay dilleri içerisinde bizim dilimiz olan Türkçe dili de yer almaktadır. Altay dilleri tarihten beridir dil bilimciler tarafından incelenmektedir.

Altay Dilleri Hangileridir ve Özellikleri Nelerdir?

1) Türkçe
Altay dilleri ailesinden bir dil grubudur. Türkçe, sondan eklemeli olan dillerdendir. Oğuz, Kıpçak, Uygur ve Sibirya grubu olmak üzere 4 alt bölüme ayrılmaktadır. Kendi başına bir dil ailesi olarak da bilinen Türk dilleri, Ural-Altay dilleri arasında değerlendirilmektedir. Türk halklarının hemen hemen yarısından fazlası bu dilleri konuşmaktadır. Türk dillerinin farklı lehçeleri de bulunmaktadır. Proto dilden türetilmiş olarak bilinen Türkçe dili Dünya'da en çok konuşulan diller arasındadır. Dünya genelinde 150 milyon ila 200 milyon arası kişinin Türkçe dilini konuştuğu bilinmektedir.

2) Japonca
Japonya'nın resmi dilidir. Dünya genelinde 128 milyondan fazla insanın konuştuğu bir dildir. Altay dilleri arasında yer alan Japonca eklemeli dil ailesinden bir tanesidir. Japonca Doğu Asya'da en çok konuşulan dillerdendir. Tarihi olarak ise Japonca beş bin yıl önce Korece dilinden türetilmiş olarak biliniyor. Tam olarak Japonca üç farklı yazı sistemine sahiptir. Bunlar;
- Hiragana
- Katakana
- Kanji

3) Korece
Altay dillerinden bir diğeri ise Korece'dir. Korece dilinin Japon dilleri ile akraba olabileceği de saptanmıştır. Kuzey Kore ve Güney Kore ülkelerinde resmi dildir. Korece Hanja yazı karakterlerini kullanmaktadır.

4) Moğolca
Orta Asya'da en çok konuşulan dildir. Altay dil ailesinin bir kolu olarak bilinen Moğolca, Çin ve Rusya'da da yoğun olarak konuşulmaktadır. Orta Moğol ve Güney Moğol olarak alt bölümlere ayrılmaktadır. Moğolca'da sondan eklemeli dillerden olarak kabul edilir. Moğolistan'da resmi dil olarak kabul edilmektedir.

5) Buryatça
Moğol dilleri ailesinden bir tanesidir. Moğol alfabesi ve Kiril alfabesini kullanmaktadır. Uzak Asya'da daha çok konuşulmaktadır. Buryatya Cumhuriyeti adlı özerk bölgede sıklıkla konuşulmaktadır. Buryatça Sibirya'da da en çok konuşulan dillerden bir tanesi olarak bilinir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler