Geri Dön
EğitimAlveolit Nedir, Nasıl Oluşur? Alveolit Neden Olur, Nasıl Geçer?

Alveolit Nedir, Nasıl Oluşur? Alveolit Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağız sağlığı son derece önemlidir. Herhangi bir dişte sorun yaşandığında bu rahatsızlık insanın bütün hayatını engellemektedir. Dişlerle ilgili görülen rahatsızlıklardan biri de alveolittir. Alveolit nedir? Alveolit nasıl oluşur? Alveolit neden olur? Alveolitin tedavisi nasıl yapılır? Sizler için alveolit ile ilgili merak edilenleri detayları ile derledik.

Alveolit Nedir, Nasıl Oluşur? Alveolit Neden Olur, Nasıl Geçer?

 Alveolit çekilen dişin boşluğunda iltihaplanma olmasından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır.

 Alveolit Nedir?

 Diş çekimi sonrasında oluşan diş boşluğunun iltihaplanmasına alveolit denmektedir. Diş çekiminden sonra dişte oluşan boşluğun normal iyileşme süresine giremeyip diş boşluğunda iltihaplanma olması durumudur.

 Alveolit Nasıl Oluşur? 

 Diş çekiminden sonra oluşan bir rahatsızlıktır. Diş çekiminden birkaç gün sonra kendini gösteren rahatsızlık kanın pıhtılaşmamasından ya da oluşan kan pıhtısının bozulmasından dolayı oluşmaktadır. Diş çekim boşluğundaki kan pıhtısı sağlıksız ağız bakımından, aşırı sıcak veya soğuk içeceklerden ve sigara alkol kullanımından etkilenerek bozulmaktadır. Ağız içinde dille sürekli o boşlukla oynama ve diş fırçalamama alveolit oluşumuna neden olmaktadır.

 Alveolit Nasıl Tedavi Edilir?

 Alveolit kendi başına da iyileşebilmektedir fakat kendi iyileşme sürecine bırakıldığında günlerce ağrı çekilir. Alveolit tedavisi diş hekimi tarafından yapılan basit bir işlemdir. Çekilen dişin boşluğu anestezi ile uyuşturulur ve diş hekimi tarafından o bölgede bulunan iltihap temizlenerek hastanın ağrıdan kısa sürede kurtulması sağlanır.