Geri Dön
EğitimAntikor Testi Nedir, Neden Yapılır? Antikor Testi Kimlere Yapılır?

Antikor Testi Nedir, Neden Yapılır? Antikor Testi Kimlere Yapılır?

Antikor testinin ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle kullanım alanının geniş olması nedeniyle önem taşıyan durumlar arasındadır. Bu bakımdan Antikor testi nedir öğrenebilir ve buna göre neden yapıldığını anlayabilirsiniz. Sizin için antikor testi nedir, neden yapılır? Antikor testi kimlere yapılır tüm detayları ile derledik.

Antikor Testi Nedir, Neden Yapılır? Antikor Testi Kimlere Yapılır?

Antikor testi kanda kişinin hastalıklara karşı üretmiş olduğu antikorları bulmak için yapılan bir testtir. Antikor testi birçok kişi tarafından Seroloji testi olarak da bilinmektedir.

Antikor Testi Nedir, Neden Yapılır?

Antikor testi kişilerin hastalıklara karşı vücudunda üretmiş olduğu antikoru test etmek için yapılmaktadır. Virüsleri ya da bakterileri antikor testi ile tespit etmek mümkün değildir. Bir bakteriye ya da virüse karşı vücutta üretilmiş olan bağışıklık amaçlı antikorlar antikor testi ile öğrenilmektedir.

Kişilerin enfeksiyonu geçirip geçirmediğini anlamak için onlara antikor testi yapılmaktadır. Antikor testi özellikle belirtisiz geçirilen hastalıkların öğrenilmesi için tercih edilmektedir. Yapılan antikor testi ile kişilerin belirtisiz şekilde geçirdiği hastalıklar tespit edilir.

Antikor Testi Kimlere Yapılır?

Vücudunda virüs ya da bakteri olduğu düşünülen kişilere antikor testi yapılmaktadır. Bulaşıcı hastalık geçirdiği düşünülen kişilere bunu tespit etmek için antikor testi yapılır ve bu sayede hastalık tespit edilir.

Kişilerin antikor oluşturduğu hastalıkları öncesinde geçirmiş oldukları anlaşılmaktadır. Antikor testinde kişilerin vücudunda çıkan antikorlar o hastalığın belirtisiz bir şekilde geçirildiği ve vücudun bağışıklık kazandığı anlamına gelir.