Geri Dön
EğitimAntropojen Bozkır Nedir? Antropojen Bozkır Nasıl Oluşur Ve Nerede Görülür?

Antropojen Bozkır Nedir? Antropojen Bozkır Nasıl Oluşur Ve Nerede Görülür?

Dünya genelinde toprak yapısı ve iklim koşullarına göre birbirinden farklı bitki örtüsü bulunmaktadır. Özellikle antropojen bozkır da çok sık görülen bitki örtülerinden bir tanesidir. Antropojen bozkır nedir? Antropojen bozkır nasıl oluşur ve nerede görülür? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Antropojen Bozkır Nedir? Antropojen Bozkır Nasıl Oluşur Ve Nerede Görülür?

Antropojen bozkır, genel olarak insanların orman örtüsünü tahrip etmesi ile oluşur. Tahrip edilen ormanların yerine antropojen bozkırlar ortaya çıkmıştır. 

 Antropojen Bozkır Nedir?

 Dünya genelinde yapılarına ve çevresel koşullara göre birbirinden farklı bitki örtüleri bulunmaktadır. Özellikle antropojen bozkır çeşitleri de çok fazla merak ediliyor. Antropojen bozkırlar insanlar tarafınsan tahrip edilen ve bozulan orman örtüsü ile öne çıkar. Ormanlar tahrip edildikten sonra antropojen bozkırlar ortaya çıkar.

 Türkiye genelinde de antropojen bozkırların çok sık göründüğü yerler bulunabilir. Yapılan araştırmalara göre İç Anadolu Bölgesi ve Ergene Havzası çevresinde yıllar öncesinden ormanlar olduğu görülmekteydi. Yüzyıllar sonra ise ormanlar farklı nedenler ile tahrip edilir. Tahrip edilen bölgede antropojen bozkırlar da ortaya çıkabilir. 

 Antropojen Bozkır Nasıl Oluşur ve Nerede Görülür?

 Türkiye genelinde antropojen bozkır çok sık görülmektedir. Ormanların insan eliyle tahrip edilmesi sonucunda antropojen bozkırlar ortaya çıkar. Genellikle İç Anadolu Bölgesi'nde görülen bu bitki örtüsünde ilkbahar yağışları sayesinde otlar yeşerir.

 Yaz mevsiminde ise otlar hızlı bir şekilde sararır. Antropojen bozkırlarda karasal iklim etkili olur. Antropojen bozkırlarda çobanyastığı, yavşan otu, gelincik, koyun yumağı ve üzerlik otu gibi bitki türleri çok yaygındır. Ormanların zamanla tahrip edilmesi sonucunda antropojen bozkırlar gelişir. Antropojen bozkırların özelliği ve bitki çeşitliliği de çok farklıdır. 

 Antropojen Bozkır Nerelerde Görülür?

 Antropojen bozkırlar Türkiye genelinde çok sık görülmektedir. Antropojen bozkırlar İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Yozgat ve Ergene çevresinde görülmektedir. Bu alanlarda çeşitli bitkiler de yetişir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler