Geri Dön
EğitimAnyon Nedir, Anyon Sayısı Nasıl Bulunur? Anyon Özellikleri Nelerdir?

Anyon Nedir, Anyon Sayısı Nasıl Bulunur? Anyon Özellikleri Nelerdir?

Kimyasal ve fiziksel açıdan atomlar üzerinden ele alınan en önemli yapılar içerisinde anyon ve katyon gelir. Bu bağlamda anyon ne demek internet üzerinden araştırılan ve merak edilen konulardan biridir. Peki, Anyon nedir, anyon sayısı nasıl bulunur? Anyon özellikleri nelerdir? İşte bu kelime için merak edilen bilgiler.

Anyon Nedir, Anyon Sayısı Nasıl Bulunur? Anyon Özellikleri Nelerdir?

 Negatif ve pozitif yükler üzerinden ifadeye sahip olan anyon ile katyon, aynı zamanda belirli bir bağ yapma şekilleri üzerinden öne çıkmaktadır. Ayrıca anyon nedir ve özelliklerinin ne olduğu öğrenciler açısından büyük bir öneme sahiptir.

 Anyon Nedir?

 Negatif(-) elektrik yüklü iyonlara anyon denir. Aynı zamanda pozitif elektrik yüklü iyonlar ise katyon olarak ifade edilmektedir. Bu iki yapı iyon açısından bağ yapma şekilleri konusunda farklılık gösterir. Kendine has özellikleri ile beraber alışveriş gerçekleştirerek belli bir etkileşim ve iletişim olanağı sağlar.

 Anyon Sayısı Nasıl Bulunur?

 Bir anyonu bulabilmek için sembolün sağ üst kısmında eksi(-) işareti üzerinden ele alınır. Daha sonra kaç elektron aldı işaretin yanına eklenir. Eğer bu yapı elektron almış ise o vakit eksi işareti kullanmak yeterlidir. Fakat bu durum sayısına bağlı olarak öne çıkar. Örneğin 2 elektron almış ise o vakit (-2) biçiminde ele alınmalı ve sembolün sağ üst bölümüne yazılmalıdır.

 Anyon Özellikleri Nelerdir?

 Anyon kendi özellikleri üzerinden birçok farklı unsur ortaya çıkarır.

 - Elektron alan bir yapıya sahip oldukları için devamlı olarak pozitif kutba doğru hareket ederler.

 - Kararlı bir yapıya geçmek isteyen hidrojen benzeri element çeşitleri, bir elektron alırlar ve anyon haline dönerler.

 - Anyonlar pozitif elektrik yüklü katyonlar ile etkileşime girdiği vakit, 5 sınıf atlama özelliğine sahiptir.

 Bu şekilde birçok farklı özelliği ile beraber anyonlar ön plana çıkar.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler