Geri Dön
EğitimArasta Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Arasta Nereye Denir?

Arasta Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Arasta Nereye Denir?

Eskiden insanların ihtiyaçları olan malzemeleri aldıkları çeşitli çarşılar bulunmaktaydı. İnsanların alışveriş yaptıkları bu çarşılar görünüm açısından da Türk mimarisinin en güzel örnekleri olmaktadırlar. Esnaf olan ve alışveriş yapmaya gelen insanlar burada kendilerini güvende hissederlerdi. Arasta kavramı bu bağlamda açıklanan bir kavram olarak ifade edilmektedir. Peki, arasta kelimesi ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı nasıl açıklanmaktadır? Arasta diye nereye denmektedir? İşte, arasta kavramı hakkındaki tüm detaylar.

Arasta Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Arasta Nereye Denir?

Arasta kelimesi, Farsçadan gelen bir kelime olarak geçmişte sıklıkla kullanılmaktadır. İslam mimarisinin güzel örneklerinden olan arastalara günümüzde de rastlanılmaktadır.

Arasta Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Arasta kelimesi, çarşıda aynı malzemelerin satışını yapan ve bunları tedarik eden esnafların bulunduğu bölüme verilen isim olmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre arasta, çarşıda ve alışveriş yapılan bölgelerde birbirinden farklı olmayan ürünleri satan kimselerin bir arada bulunduğu bölüm şeklinde açıklanmaktadır.

Arasta Nereye Denir?

Arasta, dükkanların düzenli bir şekilde sıralandığı üstü kapalı yada açık genellikle camiye yakın olan yapılara verilen isim olmaktadır. Özellikle camiye yakın olmalarının sebebi caminin çevresine hareketlilik ve camiye cemaat kazandırmak şeklinde ifade edilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler