Geri Dön
EğitimAraştırma üniversitelerine 100 milyon TL destek verilecek

Araştırma üniversitelerine 100 milyon TL destek verilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenlenen Araştırma Üniversiteleri İş Birliği Toplantısı’nda, rektörlerle buluştu.

Araştırma üniversitelerine 100 milyon TL destek verilecek

Toplantı kapsamında açıklama yapan Özvar, üniversitelerle yakın iş birliği amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, araştırma üniversiteleri için Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı ile yapılan protokolle özel bir destek programı planladıklarını söyledi. 

Destek programının işleyişine ilişkin usul ve esasların üniversitelere duyurulduğunu açıklayan YÖK Başkanı Özvar, şu bilgileri verdi: 

“Buna göre destek programı çerçevesinde, bu yıldan itibaren geçerli olmak üzere, YÖK Başkanlığı tarafından her yıl yapılacak performans değerlendirmesi sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından araştırma üniversitelerine yıllık olarak kaynak tahsis edilecek. Araştırma üniversiteleri kendilerine tahsis edilen bu kaynağı, YÖK tarafından eşleştirildikleri alanlardaki bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesinde kullanabilecek. Bu yıl için 100 milyon liralık kaynak, araştırma projelerinde kullanılmak üzere 20 devlet üniversitesine aktarılacak.” 

YÖK olarak kaynağın sonuçlarını takip edeceklerini vurgulayan Özvar, ortaya çıkan sonuçlara göre yeni performans değerlendirmeleri yapacaklarını kaydetti.