Geri Dön
EğitimAskerlik Muaf Ne Demek? Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?

Askerlik Muaf Ne Demek? Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?

Askerlik her erkek vatandaşın mükellef olduğu bir durumdur. Ülkemizde zorunlu askerlik sistemi uygulanmaktadır. Belirli yaşa gelen kişiler askerlik görevine çağrılırlar. Askerlik görevinden muaf olan bazı kişiler de yer almaktadır. Askerlik muaflığı ile ilgili bir takım araştırmalar da yapılmaktadır. Peki askerlik muaf ne demek Kimler askerlikten muaf olabilir? Askerlikten muaf olmak için şartlar nelerdir? İşte askerlikten muaflık ile ilgili tüm detaylar.

Askerlik Muaf Ne Demek? Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?

Bazı durumlarda vatani görevi için göreve çağrılan erişkin kişiler askerlikten muaf olabilirler. Askerlikten muaflık için devlet tarafından belirlenmiş bazı şartlar yer almaktadır.

Askerlik Muaf Ne Demek?

Sağlıksal nedenler başta olmak üzere bir takım nedenlerden ötürü askerlik görevini yerine getiremeyecek olan kişiler askerlikten muaf olurlar. Yani bu kişilerin askerlik görevini yerine getirmesi devlet tarafından şart görülmemektedir. Askerliğe çağrılmazlar. Askerlikten muaf durumları çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?

Askere alma kanununa göre bazı kişiler askerlikten muaf olarak sayılmaktadır. Bu kişiler şu şekilde açıklanmaktadır;

1) Enfeksiyon Hastalıkları

Askere alınacak kişide kronik olarak bir enfeksiyon hastalığı söz konusu ise doktor tarafından hazırlanan rapor ile birlikte bu kişiler askerlikten muaf olarak sayılır. Bu kişiler yapılan sağlık taraması neticesinde askerlikten mauf sayılır.

2) Göz Hastalıkları

Askerlikten muaf sayılmak için göz hastalıklarının da olması yeterlidir. Örneğin kişinin bir gözü görmüyorsa ya da ileri derecede görme problemleri yaşıyorsa doktor tarafından yine askerlikten muaf olarak sayılır. Celp dönemine sevk edilmezler.

3) Ruh Sağlığı Bozuk Kişiler

Bir kişinin askerlik yapması için ruh sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerde askerlik yapılması da uygun olarak görülmemektedir. Ruh sağlığı bozuk kişiler askerlikten muaf sayılırlar. Uzman psikologlar tarafından bu kişiler değerlendirilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler