Geri Dön

Atalet Ne Demek? (Tdk) Ataletsizlik Ve Ataletli Kelimesinin Anlamı Nedir?

İlk başta kelime hatası nedeniyle adalet sözcü olduğu düşünülebilir ancak farklı bir anlamı bulunan atalet kelimesi ile Türkçede yer almaktadır. Bu kelimeyi ve o sözcük ile türemiş farklı örneklerini de öğrenebilirsiniz. Peki, atalet ne demek? (TDK) Ataletsizlik ve ataletli kelimesinin anlamı nedir? Sizler için detayları derledik.

Atalet Ne Demek? (Tdk) Ataletsizlik Ve Ataletli Kelimesinin Anlamı Nedir?

Atalet Türk Dil Kurumu üzerinden kelime anlamı itibariyle, ‘Tembellik, gevşeklik ve uyuşukluk’ ifadelerine sahip olduğu görülüyor. Aynı zamanda devinimsizlik ya da çalışmadan oturmak gibi anlamlara karşılık geldiğini de ifade etmek gerekir.

Atalet Ne Demek? (TDK)

TDK üzerinden ele alındığında atalet kelimesi farklı anlamları üzerinden ele alınabilmektedir.

- Tembellik, çalışmadan durmak, uyuşukluk ya da gevşeklik,
- İşsiz kalma, işsizlik

Türkçe içerisinde bu iki anlamı üzerinden ele alarak cümle içerisinde veya tek başına değerlendirmek mümkün.

Ataletsizlik ve Ataletli Kelimesinin Anlamı Nedir?

Ataletsizlik kelimesi karşılık olarak, ‘çalışmadan durmak gevşeklik veya uyuşukluk, şeklinde ifade edilebilir. Aslında rahat tavırlılık ya da uyuşukluk gibi anlama geliyor ancak bu Türkçede çok uyumlu görünmüyor.

Aynı şekilde TDK üzerinden bakıldığında ataletli kelimesi ise, ‘sürekli çalışan, işsiz kalmayan ya da uyuşuk olmayan’ gibi anlamlar üzerinden telaffuz edilebilir.

Ataletli kelimesi gündelik yaşamın içerisinde çok fazla kullanılan bir sözcük değildir. Özellikle türemiş sözcükleri anlam açısından bazı sorunlar ortaya çıkardığı için diğer eş anlamlı kelimeleri daha fazla öne çıkıyor. O yüzden sadece ataletli kelimesini kullanabilir ve diğer kelimeler için başka sözcükler değerlendirebilirsiniz.

Ceyhun Fersoy ve Begüm Öner’in ‘apaçi dansı’Oyuncu çift Ceyhun Fersoy ve Begüm Öner, yaptıkları sosyal medya paylaşımları ile de kendilerinden söz ettirmeyi başarıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber