Geri Dön
EğitimAtelektazi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Atelektazi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atelektazi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Atelektazi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların başına gelen birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar arasında çok sayıda hastalık türü yer almaktadır. Hastalığın nedenini bulmak için öncelikle kişideki belirtilere bakmak gerekmektedir. Merak edilen hastalıklardan biriside atelektazi hastalığıdır. Sizler için Atelektazi nedir, belirtileri nelerdir? Atelektazi neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Tüm detayları ile derledik.

Atelektazi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Atelektazi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atelektazi hastalığı birçok kişinin başına gelebilmektedir. Bu hastalığın ismini bilen kişilerin sayısı ise azdır. Azelektazi hastalığının önemli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere göre hastalığın teşhisi kolayca yapılmaktadır.

Atelektazi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Atelektazi, akciğerle alakalı olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Fiziksel bir tıkayıcının neden olduğu etki ile akciğerin bir kısmına veya tamamına hava gidememesiyle ilgili olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğer görevini yapmayacak bir hale gelmektedir. Bunun sonucunda kişide çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır.

Atelektazi Belirtileri

Bu hastalık içten içe oluşabilen bir hastalıktır. Yani atelektazi olan kişilerde bazı durumlarda hiç belirti olmaması da normal görülmektedir. Tabi yine de bazı belirtiler bu hastalığa işaret edebilmektedir.

- Nefes darlığı,
- Havasızlık hissi,
- Hızlı ve yüzeyel soluma,
- Uzun süren şiddetli öksürük,
- Hırıltı.

Atelektazi Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atelektazi hastalığını tetikleyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bunlara bağlı olarak bu hatalık ortaya çıkmaktadır.

Atelektazi nedenleri;

- Yabancı cisim aspirasyonu,

- Havayolunda yer alan mukus tıkaçları,

- Tümörler.

Atelektazi tedavisi için öncelikle akciğer röntgeni başta olmak üzere çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Daha sonra ise ilaç tedavisi denenmektedir. Bu ilaç tedavisi ile akciğere daha rahat bir şekilde hava girmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde kişide rahatlama olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise atelektazi tedavisi için oksijen desteği sağlanmaktadır. Bu tedavide oldukça yararlı olmaktadır. Kişide oluşan hastalık ağır ise antibiyotik tedavisi yapılması ön görülmektedir. Eğer tedaviler işe yaramayacaksa cerrahi müdahale ile hatalık tedavi edilmeye çalışılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler