Geri Dön
EğitimAtipik Sözleşme Nedir? Atipik Sözleşme Örnekleri Nelerdir?

Atipik Sözleşme Nedir? Atipik Sözleşme Örnekleri Nelerdir?

Sözleşme ve iş sözleşmeleri arasında tipik ve atipik sözleşmeler bulunmaktadır. Atipik sözleşmeleri ile pek fazla karşılaşılmadığı için ne anlama geldiği merak edilmektedir. Peki, atipik sözleşmeler ne demektir? Hangi sözleşmelere atipik sözleşmeler konu olur? Atipik sözleşmeleri diğer sözleşmelerden ayıran özellikleri nelerdir? İşte, atipik sözleşmeler hakkında merak edilenler ile atipik sözleşmelere ilişkin örnekler.

Atipik Sözleşme Nedir? Atipik Sözleşme Örnekleri Nelerdir?


Atipik sözleşmeleri, tipik sözleşmelerden ayıran özelliği şekil ve esas bakımdan özel kurallara dahil olan ve esnekleşme ile değişime açık sözleşmelerdir.

Atipik Sözleşme Nedir?

Atipik sözleşmeler özel kurallara tabidir. Kurallar ve sözleşme maddeleri üzerinde sınırlama ve esnekleşme görülebilir. Bu sözleşmelere özellikle bilişim teknolojilerinin artması ile gündeme gelmektedir. İş hayatı için belli bir temek özelliği bulunmayan ve çalışma biçimlerinden farklılık gözeten yeni çalışma türlerine ait sözleşmelerdir. Güvenceli ve tam süreli tipik çalışma biçimlerine göre farklılıklar arz etmektedir.

Atipik Sözleşme Örnekleri Nelerdir?

- Belirli süreli yapılan iş sözleşmeleri
- Kayan iş sözleşmeleri
- Kısmı süreli görülen iş sözleşmeleri
- Evde, telefonda çalışma iş sözleşmeleri
- Geçici iş sözleşmeleri
- Pazarlamacılık sözleşmeleri

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler