Geri Dön
EğitimB2 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? B2 Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

B2 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? B2 Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

B2 ehliyeti, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı açısından da yüksek öneme sahip konular arasındadır. Bu bakımdan B2 ehliyeti nedir öğrenebilir nasıl alındığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. B2 ehliyeti nedir, nasıl alınır? B2 ehliyet hangi araçları kullanabilir detaylarıyla derledik.

B2 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? B2 Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

B2 ehliyeti, otomobil ve kamyonet kullanma yetkisi veren bir ehliyet sınıfıdır. Bu kişiler azami ağırlığı 4250 kiloya kadar olan araçları da kullanabilme yetkisine sahiptir.

B2 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır?

B ehliyeti otomobil kullanmak için gerekli olan ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyetine sahip olan kişilerin kamyonet kullanma şansı da vardır. B sınıfı ehliyet sahibi olmak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. B2 ehliyete başvurmak için bazı belgeler istenmektedir.

Bu kişilerin adres beyanı, adli sicil kaydı, kan grubunu gösteren belge, sağlık raporu, 6 adet fotoğraf, eğitim durumunu gösteren belge, eski ehliyet varsa onun fotokopisi ve kimlik fotoğrafını edinmeleri gerekir. Gereken şartları ve belgeleri edindikten sonra B2 ehliyeti için başvuru yapmak ve ehliyet almak mümkündür.

B2 Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

B2 ehliyeti alan kişilerin otomobil ve kamyonet kullanma imkanları bulunmaktadır. Bu kişiler aynı zamanda B, B1, M, D1 ve F sınıfı araçları da kullanma yetkisine sahip olurlar. Otomobil, traktör, 4 tekerli motosiklet ve azami yüklü ağırlığı en fazla 4250 kg olan araçları kullanma yetkileri bulunmaktadır.