Geri Dön
EğitimBağıl Değerlendirme Nedir? Bağıl Değerlendirme Sistemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağıl Değerlendirme Nedir? Bağıl Değerlendirme Sistemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Eğitim konusunda öne çıkan anlamı ile beraber bağıl değerlendirme önemli bir yere sahiptir. Bu anlamı kapsamında birçok farklı yerde kullanıldığını söylemek mümkündür. Peki, bağıl değerlendirme nedir? Bağıl değerlendirme sistemi hesaplama nasıl yapılır? İşte bu konular üzerine merak edilen bilgiler.

Bağıl Değerlendirme Nedir? Bağıl Değerlendirme Sistemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 Bağıl değerlendirme özellikle öğrenciler arasında yapılan bir çeşit oranlama olarak öne çıkmaktadır. Bu oranlamanın birçok farklı eğitim seviyesinde kullanılan bir yapı olduğunu söylemek mümkün.

 Bağıl Değerlendirme Nedir?

 Herhangi bir öğrencinin başarısının, dersi olan diğer öğrencilerin başarı düzeylerine göre değerlendirilmesi bağıl değerlendirme olarak ifade edilir. Bu sebepten dolayı bir öğrencinin başarısı, sınıftaki diğer öğrencilerin başarısına bağlı olarak öne çıkar.

 Bağıl Değerlendirme Sistemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 Bağıl değerlendirme sistemi genel olarak bir öğrencinin yarıyıl ile beraber finalde almış olduğu ortalama üzerinden sağlanmaktadır. Yani yarı yıl %40 ile beraber final %60 eşliğinde hesaplama gerçekleşir. Ancak bu noktada geçer bir not alabilmek, sınıftaki diğer öğrencilerin almış olduğu ortalamaya uygun biçimde hesaplama ile yapılır. Bu bağlamda öne çıkan hesaplama ile beraber öğrencinin gerçek motor ortaya çıkar.