Geri Dön
EğitimBakan Özer: ‘Kız çocuklarının okullaşma oranı erkekleri geçti’

Bakan Özer: ‘Kız çocuklarının okullaşma oranı erkekleri geçti’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Bjerde ve beraberindeki heyetle dün bir araya geldi. Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi, Okullarda Afet Riski Yönetimi, Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim projelerinin görüşüldüğü toplantıda Özer, Dünya Bankası’yla önemli projeler gerçekleştirdiklerini dile getirerek, göreve geldikten sonra önceliklerinin eğitimde fırsat eşitliğinin olduğunu kaydetti.

Bakan Özer: ‘Kız çocuklarının okullaşma oranı erkekleri geçti’

 

Türkiye’de son 20 yılda eğitime erişimi artırmak ve okullaşma oranlarını yükseltmek için ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Özer, “Bu yatırımlar, okullaşma oranlarına yansıdı. İlköğretimdeki okullaşma oranları zaten yüksekti ama ortaöğretimdeki oranlar yüzde 44’ten yüzde 88’e çıktı. Yükseköğretimdeki oran da yüzde 14’ten yüzde 44’e ulaştı” dedi. Sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı kesimin eğitime erişiminin yükseldiğini vurgulayan Özer, şunları söyledi: “Kız çocuklarının da okullaşma oranları, ciddi oranda arttı. 2014’ten sonra hem ortaöğretimde hem yükseköğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranları, erkek çocuklarının okullaşma oranlarını geçti.” 

Dört temel öncelik var

Okul öncesi eğitime erişimin artırılması, okullar arasındaki imkân farklılıklarının azaltılması, öğretmenlerin mesleki gelişimi ve mesleki eğitimin güçlendirilmesi olmak üzere dört temel öncelik belirlediklerini ifade eden Özer, Dünya Bankası’yla projeleri bu temel önceliklere göre yeniden şekillendirmek istediklerini kaydetti ve ekledi, “Cari olarak yaklaşık 160 milyon dolar olan projeyi bu çerçevede şekillendirmeyle  ilgili prensipte anlaşmıştık. Yaklaşık 20 milyon öğrencinin olduğu büyük ölçekli bir eğitim sisteminde eğitimde fırsat eşitliğini artırmaya yönelik  yapılacak yatırımlar farklı ülkeler için büyük örneklik teşkil edecektir.”