Geri Dön
EğitimBalkan Antantı Nedir? Balkan Antantı Ne Zaman, Kimler Tarafından İmzalanmıştır?

Balkan Antantı Nedir? Balkan Antantı Ne Zaman, Kimler Tarafından İmzalanmıştır?

Türkiye siyasi tarihinde sıklıkla savaşa girdiği gibi birçok antlaşmaya da imza atmıştır. Bu antlaşmalardan biri de Balkan Antantı'dır. Özellikle Türkiye Tarihi bakımından önem taşıyan antlaşmalar arasındadır. Bu bakımdan Balkan Antantı'nın ne olduğunu öğrenebilir ve Tarih bilginize bilgi katabilirsiniz. Balkan Antantı nedir? Balkan Antantı ne zaman, kimler tarafından imzalanmıştır detaylarıyla derledik.

Balkan Antantı Nedir? Balkan Antantı Ne Zaman, Kimler Tarafından İmzalanmıştır?

2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ve İtalya’nın Yugoslavya ve Yunanistan’a saldırması ile birlikte Balkan Antantı önemini kaybetmiştir ve 18 Nisan 1941’de ise, Balkan Antantı resmen devre dışı kalmıştır.

 Balkan Antantı Nedir?

 Almanya ve İtalya’nın saldırganlaşması ve yayılmacı politikalarının sonucunda bu durum dünya barışını tehdit etmeye başlamıştır. Bu devletler dünya barışını tehdit etmeye başlayınca bu durum Balkan ülkelerini ve Türkiye’yi endişeye sevk etmiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Balkan devletleri kendi aralarındaki yaptıkları bu anlaşmaya Balkan Antantı adı vermiştir.

 Balkan Antantı Ne Zaman, Kimler Tarafından İmzalanmıştır?

 Balkan Antantı İtalya ve Almanya'nın yayılmacı politikaları sonucunda 9 Şubat 1934 yılında imzalanan bir anlaşmadır. Bu antantı Balkan devletlerinden bazı ve Türkiye imzalamıştır. Balkan Antantında imzası bulunan devletler şunlardır;

 - Türkiye

 - Romanya

 - Yugoslavya 

 - Yunanistan

 Balkan Antantının imzalanmasının amacı yayılmacı Almanya ve İtalya'ya karşı bir güç oluşturmaktır. 

 Ayrıca 2.Balkan Savaşında toprak kaybettiği için Bulgaristan bu antantı reddetmiş ve imza atmamıştır.