Geri Dön
EğitimBaşkalaşım Geçiren Hayvanlar Ve Canlılar Hangileridir?

Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Ve Canlılar Hangileridir?

Doğada bulunan her canlının yavrusu kendisine benzememektedir. Bazı canlılar anne ve babalarına benzer iken bazıları ise benzememektedir. Fakat bu canlılar belli bir süre sonra ebeveynlerine benzemektedir. Bu durumda karşımıza başkalaşım kelimesi çıkmaktadır. Peki başkalaşım geçiren hayvanlar ve canlılar hangileridir? Sizlere başkalaşım geçiren hayvanlar hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.

Başkalaşım Geçiren Hayvanlar Ve Canlılar Hangileridir?


Doğada birbirinden farklı hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanlardan bazıları başkalaşım geçirebilmektedir. Bu anlamda başkalaşım geçiren hayvanlar pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır.

Başkalaşım Geçiren Hayvanlar ve Canlılar Hangileridir?

Başkalaşım kurbağalar ve böceklerin yumurtalarından çıktıktan sonra yapısal bazı değişikliklere uğrayarak onları dünyaya getiren ana canlıya benzemelerine denilmektedir. Diğer bir ifade ile kurbağa ve böceklerin yumurtadan çıktıktan sonra yetişkin canlı olana kadar yaşadıkları değişime başkalaşım adı verilmektedir.

Başkalaşım geçiren birçok hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanlar 6 grupta incelenir. Başkalaşım geçiren hayvanlar ve canlılar şunlardır:

- Kurbağalar: Başkalaşım dendiğinde ilk akla gelen hayvan kurbağalardır. Yumurtadan çıktıktan sonra solungaç solunumu yapan kurbağalar başkalaşım geçirirler. Daha sonra yetişkinlik döneminde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.

- Eklem Bacaklılar: Eklem bacaklılar böcekler, kabuklular, örümcekler ve çok ayaklılar olmak üzere 4 gruba ayrılır. Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalır ve yumurtadan minik kurtçuk olarak çıkar. Bu kurtçuğa larva adı verilir. Larva yetişkin hale gelinceye kadar uyku döneminde olur. Bu hale ise pupa adı verilir.

- Sürüngenler: Denizde yaşayan bazı hayvanların bir araya gelmesi ile oluşan sürüngenler yumurtadan çıktıktan sonra bir süre yüzer ve suyun dibine yapışırlar. Bu sayede sürüngenler 7 ile 8 yıl yaşamaktadır.

- Mercanlar: Başkalaşım geçiren diğer hayvanlar ise mercanlardır. Döllenmeden sonra ortaya kirpikli larva çıkar ve lavra minik bir kurtçuğa benzer.

- Yumuşakçalar: Başkalaşım geçiren yumuşakçalar midye, salyangoz, istiridye, mürekkep balığı, sümüklü böcek ve ahtapot gibi hayvanlardan oluşmaktadır.

- Derisi Dikenliler: Deniz yıldızı, deniz kestanesi ve deniz hıyarı başkalaşım geçiren hayvanlar arasında yer almaktadır.

 

Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Giresun'da korkutan an! Direkt kırmızı kart
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'
Fransa’da tartışmalara neden olmuştu! Kabul edildi
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar