Geri Dön
EğitimBazilika Nedir, Özellikleri Nelerdir? Bazilika Tipleri Nelerdir?

Bazilika Nedir, Özellikleri Nelerdir? Bazilika Tipleri Nelerdir?

Eski roma şehirlerinde bazilikalar, foruma bitişik bir biçimde yerleştirilen dikdörtgen biçiminde uzun bir plana sahip olmaktaydı. Bir ucunda veya iki ucunda yargıçların oturabilmesi için tasarımı yapılmış silindirik yapılı bir çıkıntı yer almaktaydı. Yarım daire biçimindeki çıkıntının merkezindeyse imparatorun tinsel varlığını dile getiren bir sunak mevcuttu. Bunun sebebi davalara sadece imparatorun simgesel olarak huzurunda bakılabilmesidir. Bazilika Ulpia, tipik bir eski roma bazilika örneklerinden birisidir. Bazlikanın daha ayrıntılı bilgilerini sizler için derledik.

Bazilika Nedir, Özellikleri Nelerdir? Bazilika Tipleri Nelerdir?

Bazilika eski dönemlerde bir kral sarayını ifade etmektedir. Bazilika, çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran bir yapıdır. Bundan dolayı çok sayıda çeşidi bulunur.

Bazilika Nedir?

Bazilika, çeşitli dönem içerisinde karşılaşılmış olan bir plan tipidir. Hristiyanlık öncesi binalarda dini özelliği bulunmayan bir toplanma mekanı niteliği gösterirken Erken Hristiyan ile Orta Çağ mimarileri kapsamında, yan geçitleri mevcut olan, galerili ya da galerisiz kilise manasında kullanılmıştır.

Bazilikal planlarda ölçü birimi genelde transept karesi olur. Çok sayıda romanesk kilise bu kurallar üstüne kurulmuştur. Transept karesinin değerlerine ara sıra küçük sapmalar ile koronun, naos, kemer gözlerinin, transept kollarının ölçülerinde rastlamak mümkündür. Bazilikal plan tipi ise, Gotik sanat çağında zirve noktasına ulaşabilmiştir. Kubbeli bazilika yapısı naosun üstü kubbe örtülü olan bazilikadır. İstanbul'da mevcut olan, Justinianus devrinin yapıtı Aya İrini adı verilen kilise kubbeli bir bazilikadır.

Bazilika Tipleri Nelerdir?

Bazilikanın çok sayıda tipleri bulunur. Bu tipler şu şekilde sıralanabilir:

Kubbeli Olan Bazilikalar

Merkezi plan tipli olan bazilikalar

Haç vari plan tipli olan bazilikalar

Yunan haçı plan tipli olan bazilikalar

Mix Plan Tipli Olan Bazilikalar

Bazilikanın Özellikleri Nelerdir?

Bazilika kelimesi öncelikle, Atina pazar yerlerinde baş yargıç Basile’in, içerisinde adli olan davalara bakmış bulunduğu yapı için kullanılmıştır. Başlangıç sürecinde, eski Roma şehirlerinde forumun çevresinde yer alan, içinde mahkemelerin yapılmış olduğu ve diğer resmi yapılı görevlere hizmet edebilen, büyük çatıya sahip olan eski Roma idari binalarına bazilika adı verilmekteydi.

Bazilikalar daha sonraları ise, Erken Hristiyan veya Orta çağ mimarileri içerisinde yan geçitleri mevcut olan, galerisiz ya da galerili kilise de adı verilen, bazilikal planlı olan kiliselere örnek olmuştur.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
CANLI ANLATIM | Fenerbahçe - Altay
Kabusu yaşamışlardı! TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Serdar Gürler gözyaşlarını tutamadı
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
Cinayetle yargılanıyordu! Kararı duydu, alkışladı
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti