Geri Dön
EğitimBilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları Nelerdir, Örnekleri Ve Cezası Nedir?

Bilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları Nelerdir, Örnekleri Ve Cezası Nedir?

Son günlerde sık sık bahsedilen bilişim suçu nedir? Hangi suçlar bilişim suçuna dahil olmaktadır? Gündemdeki birçok haberde yer alan bilişim suçları ilk kez duyanlar tarafından merak edilmektedir. Bilişim suçu nedir? Bilişim suçları nelerdir, örnekleri ve cezası nedir? Bilişim suçları hakkındaki merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Bilişim Suçu Nedir? Bilişim Suçları Nelerdir, Örnekleri Ve Cezası Nedir?

 Bilişimi kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar bilimi denilebilir. Çeşitli bilgilerin ve hesaplamaların bilgisayar sisteminde uygulanabilmesinin teknik yönlerini araştıran bilim dalı olarak tanımlanabilir.

Bilişim Suçu Nedir?

Bilişim suçu ya da diğer bilinen adıyla siber suçlar son günlerde sıkça duyulan kavramlar haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu teknolojinin kötü amaçlarla kullanılması bilişim suçlarını oluşturmuştur. Bilişim suçu dijital yöntem ve yolların kullanılmasıyla işlenen yasa dışı ve illegal faaliyetlerdir.

Bilişim Suçları Nelerdir?

Siber suçlar olarak adlandırılan bu faaliyetlerin kapsadığı alanlar oldukça fazladır. Teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygın şekilde kullanılmasıyla birçok farklı konuda bilişim suçlarının işlendiği görülmektedir. Genel olarak siber suçlar olarak adlandırılan illegal faaliyetler arasında;

Veri hırsızlığı,

Şantaj,

Tehdit,

Banka hesaplarının ve kartlarının kötüye kullanımı gibi konular yer almaktadır. Dijital dünyanın hayatımıza girmesiyle birlikte kötüye kullanım oluşumları da suç kapsamına alınmıştır. Bilişim alanında yapılan suçlar için özel bir kanunla belirlenen ciddi yaptırım ve cezalar uygulanmaktadır.

Bilişim Suçları Örnekleri ve Cezaları Nelerdir?

Bilişim suçlarına örnek vermek gerekirse günlük hayatta sık sık duyduğumuz siber saldırılardır. Başka bir sisteme girme, sistemi engellemeye veya bozmaya yönelik işlemler bilişim suçu kapsamındadır. Yapılan saldırı sonrası verileri ele geçirme ya da tamamen yok etmeye yönelik işlemler de siber suçlara bir örnektir. En güncel örneklerden bir diğeri de banka bilgi ve kartlarını ele geçirilmesi ve kullanılmasıdır. Günümüzde birçok kişinin başına gelen kredi kartı bilgilerinin kullanılması bilişim suçları kapsamındadır.

Türk ceza kanununun 243 ile 245 arası maddeleri bilim suçları için düzenlenmiştir. İşlenen faaliyete göre bilişim suçları bu maddelere dayanarak cezai yaptırıma uğratılmaktadır. İşlenen suça uygun olarak para cezasından 8 yıl hapis kararına kadar ağır cezalar uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler