Geri Dön
EğitimBir Daire Diliminin (Parçasının) Alanı Nasıl Bulunur?

Bir Daire Diliminin (Parçasının) Alanı Nasıl Bulunur?

Matematik ve geometri dersleri her ne kadar öğrencilerin zorlandığı dersler olsa bile mutlaka öğrenilmesi gereken bir takım konuları bulunmaktadır. Daire de geometrinin en temel konuları arasında yer almaktadır. Siz de daire hesaplamaları ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bir daire diliminin (parçasının) alanı nasıl bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Bir Daire Diliminin (Parçasının) Alanı Nasıl Bulunur?

Daire, geometrinin en temel konularından birisi olarak ifade edilebilir. Daire, aslında çemberin içerisinde bulunan alana verilmekte olan bir isimdir. Aynı zamanda daire açık veya kapalı olarak da ifade edilebilir. Bir dairenin açık veya kapalı olması ise çemberin daireye dahil olup olmadığını bildiren bir ifadedir.

Bir Daire Diliminin (Parçasının) Alanı Nasıl Bulunur?

Bir dairenin tamamının veya sadece daire diliminin parçasının alanını bulmak mümkündür. Daire, çember ve çemberin iç parçasından oluşmaktadır. Alanının hesaplanması istenilen daire eğer yarım veya çeyrek daireden meydana gelirse dairenin alanı hesaplandıktan sonra bölünerek de bulunabilir. Dairenin alanını bulmak için A=π.r2 alan formülü kullanılır. Eğer hesaplanması gereken daire parçası çeyrek veya yarım olarak belirtilirse bütün dairenin alanı 2'ye bölünerek veya 4'e bölünerek bulunabilir.

Bir daire diliminin alanı, bir merkez açıya karşılık gelecek şekilde A=π.r2.α/360 formülü ile hesaplanmaktadır. Bir daire diliminin alanını hesaplamak için iki farklı yöntem tercih edilebilir. Birincisi dairenin tamamının alanını bulduktan sonra bölme işlemi yaparak daire diliminin alanını bulmak, ikincisi ise daire diliminin alan formülünü kullanarak bulmak olarak ifade edilebilir.

Daire Diliminin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Daire diliminin alanını hesaplamak için öncelikli olarak daire parçasının alan formülünü bilmek gerekmektedir. İlk olarak daireyi 360 parçaya bölmek gerekir. Sonrasında ise kaç derecelik bir açıya sahip olan alanı hesaplamak istiyorsanız eğer o açıya sahip olan derece ile çarpmanız gerekmektedir. Çıkan sonuçta sadeleştirme yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.

Dairenin alanını bulmak için kullanılan A=π.r2 formülü kullandıktan sonra ise alanın çeyrek veya yarım olmasına göre bölerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Dairenin alanının yarısını bulmak için öncelikle dairenin alanını bulup ikiye bölebilir, dairenin alanının çeyreğini bulmak için ise dörde bölebilirsiniz.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler