Geri Dön
EğitimBorsadan Hisse Nasıl Alınır? Hisse Senedi Nereden Alınır?

Borsadan Hisse Nasıl Alınır? Hisse Senedi Nereden Alınır?

Sanal ortam alışverişleri ve internet kaynaklı para giriş çıkışları oldukça merak edilen konulardandır. Günümüzde ise bu merak internet üzerinden yatırım yapma yönünde ilerlemektedir. İnternet yatırımları arasında en bilineni ise Borsa adı verilen bir uygulamadır. Para kazanma konusunda araştırma yapanların Borsa hakkında daha fazla bilgi bilmesinde fayda vardır. Borsadan hisse nasıl alınır? Hisse senedi nereden alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Borsadan Hisse Nasıl Alınır? Hisse Senedi Nereden Alınır?

 Borsa, hemen her ülke ekonomisinde farklı adla bulunan para, hisse ve viop işlemlerinin gerçekleştirildiği sistemdir. Borsa en kısa anlamı ile belirli mallar için talep edilmiş piyasadır. Şirketlerin hisseleri ve yatırımcılardan oluşur.

 Borsadan Hisse Nasıl Alınır?

 Borsa ya en uygun örnek internet pazarıdır. Borsada hisselerle alışveriş yapılır. Her hisse bir şirkete ait küçük bir pay olarak düşünülebilir. Her ülkenin borsasında birçok yerli ya da yabancı şirket bulunur. Bu şirketler belirli bir kısımlarını halka borsa üzerinden arz eder. İsteyen yatırımcılar hisse alarak bu şirket ya da kuruluşlara ortak olurlar. Ne kadar liralık ya da kaç hisse alınacağını şirketin paylaştığı oran ve alıcıların tercihi belirler.

 Borsanın birçok terimi bulunur. Örneğin; küçük ya da büyük yatırımcı, açığa satış, piyasadan limite şeklinde emirler, halka arzlar, hisse ve vioplar, yüzdelik ve analizler şeklinde çok fazla terimi bulunur. Borsaya ilgi duyanların bu terimleri bilmesinde fayda vardır. Başlangıç terimlerinden birisi ise hisse ve hisselerin nasıl alınacağıdır.

 Hisse, kurum ya firmaların borsa üzerinden halka sunduğu oranlardır. Bu oranları almak için kişilere tanımlı bir banka hesabının olması gerekir. Hemen her bankanın yatırım hesabı açma uygulaması bulunmaktadır. Bankaya gidilerek ilk hesap açma işlemleri gerçekleştirildikten sonra tercihe göre borsa uygulamaları ya da internet bankacılığı uygulamaları indirilir. Hangi banka ya da aracı kurumla çalışılacağını kişiler tercihlerine göre belirler.

 Açılan hesaplara belirli bir miktar para yüklemesi yapılır. Portföy oluşturmak için hisseler yani şirketler seçilir. Seçilen şirketten istenilen meblağ kadar güncel fiyat üzerinden alım emri verilir. Alım emri verilecek şirketler analiz ve KAP duyurularına göre değerlendirilir. Artı ya da eksi yüzdeler çıkıp çıkılmayacağına karar verilerek alım satım işlemleri gerçekleştirilir. Kar etmek amacıyla bu işlemler gerçekleştirilmek istenilse de çoğunlukla zarar alım satımları da olabilmektedir. Borsada işlem yapmadan önce yatırımcıların iyi eğitim alması ya da bir uzman yardımına başvurmasında fayda vardır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler