Geri Dön
EğitimBozkırın Tezenesi Ne Demek, Ne Anlaam Gelir? Bozkırın Tezenesi Kime Denir?

Bozkırın Tezenesi Ne Demek, Ne Anlaam Gelir? Bozkırın Tezenesi Kime Denir?

Türkçede kullanılan birçok kalıp kelimeler vardır. Bozkırın Tezenesi bu örneklerden birisidir. Bozkırın Tezenesi Türkiye’de önemli bir sanatçı için kullanılmaktadır. Bunun gibi birçok örnek vardır. Örnek olarak minik serçe denildiği zaman insanların aklına Sezen Aksu gelir. Aynı şekilde Bozkırın Tezenesi denildiğinde ise insanların aklına ünlü bir müzisyen gelmektedir. Bozkırın Tezenesi ne demek, ne anlama gelir? Bozkırın Tezenesi kime denir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Bozkırın Tezenesi Ne Demek, Ne Anlaam Gelir? Bozkırın Tezenesi Kime Denir?

Bozkırın Tezenesi Türk ozanı Neşet Ertaş için kullanılır.

Bozkırın Tezenesi Ne Demek?

Bozkırın Tezenesi adından da anlaşılacağı gibi bozkır ve tezenenin birleşiminden bir araya gelmiştir. Bozkır Anadolu’yu çağrıştırırken tezenenin anlamı ise Anadolu’daki insanların bağlama çalmak için kullandığı araçlardır. Bütün olarak Bozkırın Tezenesi ise Anadolu kültürünün türkülerini söyleyip bu türküleri daha farklı ve geniş kitlelere sevdiren kişidir.

Bozkırın Tezenesi Kime Denir? 

Bozkırın Tezenesi Türk ozanlarından Neşet Ertaş için söylenen kalıp bir cümledir. Neşet Ertaş hem türküleri hem de türkülere kattığı yorumlar ile insanların kalbinde taht kurmuş bir ozandır. Bozkırın Tezenesi, Neşet Ertaş’a Yaşar Kemal tarafından verilmiştir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler