Geri Dön
EğitimBriç Nedir? Briç Nasıl Oynanır Ve Oyun Kuralları Nelerdir?

Briç Nedir? Briç Nasıl Oynanır Ve Oyun Kuralları Nelerdir?

Briç pek çok kişinin duyduğu ama nasıl oynandığını bilmediği bir oyundur. Bu oyun aslında olimpik bir beyin sporu olması ile de bilinmektedir. İlk olarak İngilizler tarafından bulunmuş ve sonrasında popüler olmuştur. Briç nedir? Briç nasıl oynanır ve oyun kuralları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Briç Nedir? Briç Nasıl Oynanır Ve Oyun Kuralları Nelerdir?

Briç stratejik hamleler ile oynan bir oyundur. Ülkemize ise Fransa aracılığı ile gelmiş ve popüler olmuş bir kart oyunudur. Pek çok ülkede de briç bir spor dalı kabul edilmektedir. İki tür briç oyunu vardır. Bu oyunlar arasında kural farklılıkları bulunmaktadır.

 Briç Nedir?

 Briç kart ile oynana bir oyundur. Bazı terimlerinden dolayı çoğu kişi tarafından zor bir oyun olarak adlandırılmaktadır. Fakat oyunun mantığı öğrenildikten sonra oynaması oldukça kolay ve zevklidir. Oyun 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Bunun yanında 52'li bir kart destesi de gerekmektedir.

 Briçe ilk başladığınız zaman kurallar kolay olsa da ilerleme kaydettikçe kurallar da zorlaşmaya başlamaktadır. Oyuncuların dikkat etmesi gereken skor ve deklarasyon gibi pek çok konu vardır. Bu sebeple oyuna yeni başlayanlar hatta bazen orta seviyedeki oyuncular bile bunları karıştırabilmektedir. Uzman olarak briç oynayan kişiler kartın konduğu bir kutu ve konuşma kutularına ihtiyaç duyabilirler.

 Briç Nasıl Oynanır ve Oyun Kuralları Nelerdir?

Briç iki takıma ayrılmış olan ikişer kişi ile oynanan bir oyundur. Aynı masada karşılıklı oturan oyuncular oyun kuralına göre ortak olurlar. 

İki takım oyuncularına oyun içerisinde çift de denebilmektedir.

Çiftlerde oyunu oynayan kişi deklaran ismini alır. 

Yer ya da dummy ise Fransızca kelimelerdir. Bu kişi deklaranın ortağı olarak ifade edilir. Deklaranın solunda bulunan oyuncunun oynamasının ardından elini masaya açık olarak koyar.

Diğer iki oyuncu ise savunmacı olarak adlandırılmaktadır. 

Briç iki aşamadan meydana gelir. Bunlardan biri deklarasyon diğeri ise kart oyunu olarak adlandırılır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler