Geri Dön
EğitimÇekvalf Nedir, Görevleri Nelerdir? Çekvalf Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

Çekvalf Nedir, Görevleri Nelerdir? Çekvalf Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

Çekvalf, sıvı, gaz ve diğer akışkanların aynı yönde akmasını sağlayan vanalardır. Genellikle endüstriyel alanlarda kullanılan bu vanaların içindeki klape ve hava kazanları gaz ve sıvıların farklı yönlerde akmasını önler. Arabaların yakıt sistemlerinde de kullanılan çekvalfların paslanmaz ve pirinç diskodan üretilen birçok çeşidi bulunmaktadır. Çekvalf nedir, görevleri nelerdir? Çekvalf nasıl çalışır, nerelerde kullanılır? Merak edilen soruları sizin için ayrıntılı bir şekilde derledik.

Çekvalf Nedir, Görevleri Nelerdir? Çekvalf Nasıl Çalışır, Nerelerde Kullanılır?

Çek valf kelimesi İngilizce olan ''Check Valfe'' sözcüğünün Türkçeye uyarlanmış halidir. Bu kelimenin sözlük anlamı emniyet valfidir. Bazı yerlerde tek yönlü vana ismiyle de bilinir. 

 Çekvalf Nedir? 

 Çekvalf, akışkanların tek yönlü gidişini sağlayan devre elemanlarıdır. Üst kısmında kapak ve menteşe yer alır. En alt kısmında ise sızdırmazlık contası bulunur. 

 Piyasada en çok kullanılan çekvalf çeşitleri şu şekilde sıralanabilir: 

 Döküm flanşlı çekvalf, dual tipi çekvalf ve karbon çelikten imal edilen çekvalfler. 

 Çekvalf Görevleri Nelerdir? 

 Çekvalfin görevleri kullanıldığı makinelere ve aparatlara göre farklılık gösterir. Örneğin bu vanalar boru ve su sistemlerinde sıvı ve gazların tek yönlü akmasını sağlar. Çekvalfler, buhar kazanlarında ise bir güvenlik ekipmanı olarak kullanılır. Kazanlardaki motorun arızalanması durumunda, biriken suyun geri akıp motoru bozmasını önler. 

 Çekvalf Nasıl Çalışır? 

 Yaylı bir sisteme sahip olan çekvalfler, ters basınçla çalışır. İçerisindeki tüm sıvılar akış yönüne doğru hareket eder. Basıncın etkisiyle içindeki diskler kısaldığı için sıvı ve gazların aksi yönde hareket etmesi engellenmiş olur. 

 Çekvalf Nerelerde Kullanılır? 

 1- Kimya sanayinde: 

 Sıvı ve gaz haldeki maddelerin tek yönlü akışını sağlar. 

 2- Akvaryumlarda: 

 Piyasadaki en küçük çekvalflar akvaryumlarda kullanılır. Suyun tek yönlü akmasını sağlayarak akvaryumdan taşmasını önler. 

 3- Aspiratörlerde: 

 Hem evlerde hem de endüstriyel mutfaklarda sıklıkla kullanılan aspiratörlerin içerisinde de çekvalf vardır. 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler