Geri Dön
EğitimÇemberde Açı Nedir? Kısaca Çemberde Açı Konu Anlatımı

Çemberde Açı Nedir? Kısaca Çemberde Açı Konu Anlatımı

Geometri bünyesinde çok sayıda konuyu barındıran bir alandır. Bu alan kapsamında birbirinden önemli konular mevcuttur. Bu konular arasında çemberde açı konusu da geometriyi oluşturan temel konulardan bir tanesidir. Çemberde açı konusunun özet halinde açıklamalarının araştırmak istiyorsanız bu konuyu sizin için aktardık. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Çemberde Açı Nedir? Kısaca Çemberde Açı Konu Anlatımı

Düzlem üzerinde sabit olan bir noktadan eşit uzaklıkta bulunan noktalar kümesinin bütününe çember adı verilir. O noktası üzerinden r uzaklıkta olan noktalar kümesi, O merkezli ve bununla birlikte r yarıçaplı olan bir çemberdir.

Çemberde Açı Türleri Nelerdir?

Çember üzerinde çok sayıda açı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir:

Merkez açı

Çevre açı

Dış açı

İç açı

Teğet-kiriş açı

Merkez Açı Nedir?

Köşesi dairenin merkez kısmında olan açıya merkez açı adı verilir. Merkez bir açının ölçüsü görmüş olduğu yayın ölçüsüne eşit olmak zorundadır. M(AOB)=m(AB)=a şeklinde gösterilir.

Çevre Açı Nedir?

Köşesi çemberin üstünde, kenarları ise bu çemberin kirişlerini ifade eden açıya çevre açı adı verilir. Çevre açının ölçüsü, görmüş olduğu yayın ölçüsünün tam olarak yarısına eşittir.

Teğet-Kiriş Açı Nedir?

Köşesi çemberin üstünde, kollarından bir tanesi çemberin teğeti olan ve diğeri ise dairenin kirişi olan açıya, teğet – kiriş açı adı verilir. Teğet – kiriş açılarının ölçüsü, görmüş olduğu yayın değerinin yarısına eşittir.

İç Açı Nedir?

Bir dairede kesişen ayrı iki kirişin oluşturmuş olduğu açıya iç açı adı verilir. İç açının ölçüsü görmüş olduğu yayların ölçülerinin toplamının yarısına eşit olacak şekilde hesaplanır.

Dış Açı Nedir?

İki doğruyu kesebilen bir doğrunun ve bu doğruların dış kısmında kalacak şekilde oluşturduğu açıya dış açı adı verilir. Bir dış açının ölçüsü, görmüş olduğu yayların ölçü değerlerinin farkının tam olarak yarısına eşittir.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler