Geri Dön
EğitimCeyhan İsminin Anlamı Nedir? Ceyhan Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Ceyhan İsminin Anlamı Nedir? Ceyhan Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

İsimler, kişileri birbirinden ayırmak için verilen ve o kişiye seslenmek için kullanılan sözcüklerdir. İsimler yalnızca isim olarak kullanılabileceği gibi başka anlamlarda taşıyabilir. Ayrıca İsimler kız ve erkek olarak ikiye ayrılırken bazı isimler her iki cinsiyet için de kullanılabilir. Bu tanımlamalara uyan Ceyhan ismi ne demektir? Ne anlama gelir? İşte, tüm detaylar.

Ceyhan İsminin Anlamı Nedir? Ceyhan Ne Demek, Ne Anlama Gelir?


Ceyhan, ülkemizde yer alan bir nehir adı olurken aynı zamanda kişiler için isim olarak da kullanılır. Kendine özgü bir anlamı vardır.

Ceyhan Ne Demek?

Ceyhan, hem erkek hem de kız için kullanılan bir isimdir. Anlamına değinecek olursak Güney Anadolu'da yer alan bir nehir adıdır. İsmin kökeni İbranicedir. Ülkemizde kullanılan ve herkes tarafından tercih edilen Ceyhan ismi nehir adı olmak dışında başka anlama da sahiptir. Diğer anlamı ise cennete açılan kapı, cennet kapısı ve soyu temiz olan demektir.

Ceyhan İsmi Kur'an'da Geçiyor mu?

Anlamı oldukça güzel olan ve ülkemizde bir nehir adı olan Ceyhan ismi Kur'an'da yer almaz. Yani Ceyhan adı Kur'an'da geçen isimlerden bir tanesi değildir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler