Geri Dön
EğitimCeylana Yardım Edenler Metni Etkinlik Cevapları Nelerdir?

Ceylana Yardım Edenler Metni Etkinlik Cevapları Nelerdir?

6. Sınıf Türkçe kitaplarındaki Ceylana Yardım Edenler metninin iyi bir şekilde dinlenerek gerekli soruların cevaplanması gerekmektedir. Sorulara geçmeden önce metnin düzgün bir şekilde gerekirse birkaç defa dinlenmesi oldukça önemlidir. Ceylana Yardım Edenler metni etkinlik cevapları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ceylana Yardım Edenler Metni Etkinlik Cevapları Nelerdir?
  1. sınıf etkinlik sorularının cevaplanabilmesi için öncelikle metinlerin iyi bir şekilde kavranması gerekir. Böylelikle sorular kolay bir şekilde cevaplanabilmektedir. Ceylana Yardım Edenler metni etkinlik cevapları da öğrenciler tarafından merak edilmektedir.

Ceylana Yardım Edenler Metni Etkinlik Cevapları Nelerdir?

İlgili özdeyişler ile alakalı olarak neler hissettiğinizi ve düşüncelerinizi anlatınız.

"Dostluk kolları, dünyanın bir ucundan diğerine kadar kucaklayabilecek derece uzun olur" Montaigne 

Burada dostluğun pek çok insanı bir araya getirdiğinden bahsedilmektedir. Dostluk duygusu insanların kolaylıkla yaşayabileceği güzel bir duygudur.

"Dünyada sadece hava, ışık ve bir dostun varsa üzülme" Goethe

 İnsanların canlılığını sürdürebilmesi için havaya ve ışığa ihtiyaçları vardır. Dostluk da insanların yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar yaşadıkları kötü duygulardan dostlukları sayesinde kolay bir şekilde kurtulabilmektedir.

 "Dostların çöp değildir, onları kırma." Mevlana

İnsanların dostlarına gerekli değeri göstermesi oldukça önemlidir. Dostluk her zaman değerlidir. İnsanların bu değerleri kaybetmemek adına elinden geleni yapması gerekmektedir. 

 "Sadece kendisini düşündüğü için dost arayan kimseler aslında bir hizmetçi arıyordur." Cenap Şehabettin

Dostluk iki kişi arasında karşılıklı gelişen bir duygudur. Bu nedenle insanların bencilce duygular ile dost aramaması gerekmektedir. 

Ceylana yardım edenler metninin görsellerine bakılarak metinde ne anlatılmak istendiğini tahmin etmeye çalışınız.

Bu metinde tuzağa düşürülmüş olan bir ceylanın başka hayvanların yardımı sayesinden tuzaktan nasıl kurtarıldığı anlatılmaktadır.

"Dost" kime denir?

Güvendiğiniz yakın arkadaşınız olan, iyi anlaştığınız kişiler dost olarak adlandırılır.

"Dost kara günde belli olur" atasözü ile ne anlatılmaktadır?

Gerçek dost olan kişiler iyi günde değil kişilerin zor günlerinde kendilerini belli ederler. Çünkü bu kötü günlerde yanınızda olarak size yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler