Geri Dön
EğitimÇim Taşı Nerelerde Kullanılır? Ölçüleri Nelerdir?

Çim Taşı Nerelerde Kullanılır? Ölçüleri Nelerdir?

Çim taşı, yeşil alanların planlamasında, bahçe, park ve garaj gibi bölgelerde kullanılır. Çim taşı, yerinde döküm ile imal edilen geçirgen yapılı betonarme taşlardır. Özellikle de peyzaj çalışmalarında da sıkça kullanılan çim taşları, şık görünümleri sayesinde döşendiği alanlara pek çok fayda sağlar. Çim taşı nerelerde kullanılır sizler için derledik.

Çim Taşı Nerelerde Kullanılır? Ölçüleri Nelerdir?

Çim taşları, yüksek yüklere karşı dayanaklı yapısı sayesinde çevre dostu olan bir çeşit döşeme taşıdır. 

Çim Taşı Nerelerde Kullanılır? 

Çim taşları, her alanda peyzaj işlerinde rahatça kullanılan ve sık tercih edilen taşlar arasında yer alır. Çim taşının pek çok kullanım alanı bulunur. Çim taşları, park yerlerinde, yangın ve acil çıkış bölgelerinde, drenaj kanallarında, kent drenaj sistemlerinde, otoyol kenarlarında, helikopter pistlerinde, özel mülk bahçelerinde, askeri tesislerde, şehir içi parklar başta olmak üzere pek çok yerde kullanılır. 

Çim taşları, yeşil alan bulunan pek çok yerde, doğal güzelliği ve doğa ile büyük bir uyum yakalar. Doğal bir görünüme sahip oldukları için, park ve bahçelerde yürüyüş yolları, döşenen alanlarda da çim taşları kullanılabilir. Günümüzde bahçe taşları içinde en fazla tercih edilen döşeme taşları arasında yer alır. Modern dünya ile birlikte gelişen çevre bilinci sonucunda peyzaj teması tasarlanacak herhangi bir bölge için çim taşını, mimarlar, planlamacılar, mühendisler tarafından sıkça tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

Çim Taşlarının Ölçüleri Nelerdir?

Çim taşının ölçüleri genellikle 40-60 boyutlarında ve 8 cm genişliğindedir. Bu taşlar, kullanılacakları yere göre farklı boyutlarda üretilir. Taşların arasından çim çıkması sayesinde doğal bir görünüm sunar. İşçilik olarak uygulaması da bir o kadar kolay olan bir üründür. Çimlerdeki doğal güzelliğin ön plana çıkması için çim taşı, betonunun dayanımı yüksek olarak kurgulanacak peyzaj teması için mükemmel bir uyum sağlar.