Geri Dön
EğitimDeccal Nedir, Kime Denir? Deccal Alametleri Nelerdir?

Deccal Nedir, Kime Denir? Deccal Alametleri Nelerdir?

Özellikle İslam kaynaklarında sıklıkla duyulan kavramlardan bir tanesi de Deccal'dir. Dini programlarda Deccal ile ilgili tartışmalar yaşanmaktadır. Kimi insanların çok korktuğu, kimilerinin ise meraktan araştırdığı Deccal'in ahir zamanda ortaya çıkacağı söylenmektedir. Peki, Deccal nedir, kime denir? Deccal alametleri nelerdir? Sizin için tüm detayları ile derledik.

Deccal Nedir, Kime Denir? Deccal Alametleri Nelerdir?

İslam kaynakları Deccal kavramı hakkında oldukça geniş açıklamalar yapmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Deccal kavramı geçmese bile hadis-i şeriflerde Deccal'in geleceğine dair birçok bilgi verilmiştir. İnsanlık yaşamın başlarından beri, dünyaya gelen her insan, insanlığın sonunun nasıl olacağına dair merak duymuştur. Bu nedenle Deccal sıklıkla araştırılan bir konu haline gelmiştir.

Deccal Nedir, Kime Denir?

Eski İslam kaynakları içerisinde de sıklıkla geçen bir kavram olan Deccal'in kelime anlamı doğruluktan saptıran, yalan söyleyen, şaşırtan anlamlarına gelmektedir. İslam kaynaklarında Deccal'in ahir zamanda ortaya çıkacağı, insanları kötülüğe sürükleyeceği, insanları doğruluktan saptıracağı ve sapkınlığa iteceği söylenmektedir. Deccal, aynı zamanda olağanüstü güçleri bulunan kişi anlamını da taşımaktadır.

Deccal, kıyamet günü yaklaştığında ortaya çıkacağı ve insanları doğru yoldan ayıracağı, onlara yalanlar söyleyip kandıracağı, güç gösterileri (yağmur yağdırmak, rüzgar estirmek gibi) yaparak onları kendi tarafına çekmeye çalışacağı ifade edilmektedir. İnsanları kandırmak için güzel söyler söyleyecek olan bu kişi, tek göze sahip ve tek kaşı bulunmayan bir silüet ile ortaya çıkacağı söylenmektedir. Hadislerde belirtilen bilgilere göre kıyamet, Deccal adı verilen bu olağanüstü canlı ortaya çıkmadan kopmayacaktır.

Bazı İslami kaynaklarda Deccal'in, Allah'ın kullarını sınamak için gönderileceği belirtilmiştir. Bu imtihana aracılık yapacak olan Deccal'e uyacak olan insanların iyi şeyler yapması bile sevap olarak sayılmayacağı belirtilmiştir.

Deccal Alametleri Nelerdir?

Deccal ortaya çıktığı zaman insanlara güzellikten ve iyilikten bahsedecektir. İnsanları söylediği güzel sözler ile kandıracaktır. İmanı zayıf kişiler ise Deccal'in bu sözlerine kanacak ve doğruluktan uzaklaşacaklardır.

Deccal, insan kılığında gözükecek fakat bir gözü ve bir kaşı olmayacaktır. İnsanlara güçlerinden, kuvvetinden bahsedecek ama kendi gözünü bile iyileştiremeyecek kadar zayıf olacaktır.

Medine'de 7 giriş kapısı olacak ve bu kapılar 2 melek tarafından korunarak Deccal'in girmesine izin verilmeyecektir.

Deccal, kendisini göstermesinden itibaren tam 40 gün kalacaktır.

Deccal, sürekli olarak kederli, ağlayan ve inleyen bir görünümde olacaktır.

Deccal, Hristiyan manastırında karargah kuracak ve bu karargah bir ada içinde bulunacaktır. Güneşin batımı bu yönde olacaktır.

Deccal'e uyan ve ona inanan askerler olacak ve bu askerler onun için fitne fesat çıkaracak, casusluk edecektir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler