Geri Dön
EğitimDekupe Ne Demek, Dekupe Etmek Nedir? Dekupe Nasıl Yapılır?

Dekupe Ne Demek, Dekupe Etmek Nedir? Dekupe Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılık sanatında ve grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan Dekupe etmek terimi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Orijinal hali ''decoupage'' olarak yazılan bu kelimenin sözlük anlamı seçip ayırmak ve kesmektir. Dekupe etmek ne demek? Dekupe nasıl yapılır? İşte, tüm detaylar.

Dekupe Ne Demek, Dekupe Etmek Nedir? Dekupe Nasıl Yapılır?

Dekupe genellikle foto montaj işleminden önce uygulanır. Birçok farklı resim ve fotoğraf kesilerek bir arada ya da ayrı ayrı kullanılır. 

Dekupe Ne Demek? 

Dekupe genellikle fotoğraf sanatçılarının ve grafik tasarımcılarının kullandığı bir uygulamadır. Fotoğrafın görüntü kalitesini bozan kısımlar kısa bir sürede dekupe edilerek çıkartılır. 

Dekupe Etmek Nedir? 

Dekupe etmek, çekilen fotoğraflardaki istenmeyen kısımları çıkarmak için uygulanan bir işlemdir. Örneğin bir fotoğrafta olmaması gereken bir kişi ya da nesne bu işlem sayesinde fotoğraftan çıkartılabilir. 

Bununla birlikte bir fotoğrafta kullanılmak istenen bölümler de çıkartılıp bir araya getirilebilir. 

Dekupe Nasıl Yapılır? 

İlk önce fotoğraftan kesilip ayrılacak olan kısım belirlenir. Daha sonra photoshop programındaki araçlarla kare ya da daire içine alır. Akabinde fotoğrafın istenen ayrılan kısmı çıkartılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler