Geri Dön
EğitimDolmen Nedir, Dolmen Türleri Nelerdir? Dolmen Nerelerde Bulunur?

Dolmen Nedir, Dolmen Türleri Nelerdir? Dolmen Nerelerde Bulunur?

Dolmenler tarihsel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Antik dönemden günümüze kadar ulaşan pek çok önemli tarihi kalıntı olduğunu söylemek mümkündür. Peki Dolmen nedir, Dolmen türleri nelerdir? Dolmen nerelerde bulunur? İşte bu tarihi yapılar hakkında merak edilenler.

Dolmen Nedir, Dolmen Türleri Nelerdir? Dolmen Nerelerde Bulunur?

Türkiye ile beraber dünyanın birçok farklı ülkesinde dolmen kalıntılarına rastlanır. Hatta günümüze kadar bin ve yüzyıllar içerisinde hasar almamış şekilde ulaşmış yapılar da bulunuyor.

Dolmen Nedir?

Yan yana belirli aralıklarla dizilmiş yassı taşların üzerine, yine aynı yassı yapıya sahibi yatay taşların eklenmesiyle hazırlanmış yapılara dolmen denir. Özellikle antik dönemlerde ve farklı zaman dilimlerinde mezar olarak kullanılmış yapılardır. Hatta günümüzde hala ne amaçla kullanıldığına dair çözüm bulunamamış bu konuda birçok farklı dolmen yer alıyor.

Dolmen Türleri Nelerdir?

Kullanım amaçları ve şekilleri bakımından günümüzde birçok farklı dolmen türü bulunmaktadır. Bunlar dönemine bağlı olarak değişkenlik göstermiş ve günümüze kadar ulaşmış önemli tarihsel yapılardır.

- Bayağı dolmen
- Kubbeli dolmen
- Örtülü koridor dolmen

Bu şekilde farklı yüzyıllar içerisinde gelişim göstermiş ve özel olarak hazırlanmış pek çok farklı dolmen yer almaktadır. Özellikle farklı dönemlerdeki dini inançlar açısından oldukça önemli bir yere sahip olduklarını dile getirmek mümkün.

Dolmen Nerelerde Bulunur?

Dünyanın birçok farklı ülkesinde dolmen çeşitlerine rastlamak mümkündür. Özellikle başta Batı Avrupa olmak üzere kısmen Kuzey ve Doğu Avrupa'da da öne çıkarlar. Vendee, Britanya bölgesi, İrlanda, Gürcistan, Güney Rusya ile beraber Trakya'da önemli yapılar yer alıyor. Ayrıca Batı Asya'daki Levant bölgesinde de yine dolmenlere rastlanır.

Günümüzde bu yapılar koruma altında tutulmakta ve her sene yoğun olarak ziyaretçi çekmektedir. Başta dini açıdan olmak üzere birçok farklı amaç altında kullanılmış en önemli tarihsel yapılar içerisinde yer alır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler