Geri Dön
EğitimDramatizasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Dramatizasyon Örnekleri...

Dramatizasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Dramatizasyon Örnekleri...

Dramatizasyon dramatize etmek kelime grubu üzerinden ifade edilir. Edebi bir eseri sahne oyunu haline getirmek olarak değerlendirilir. Aynı zamanda yaşanmış bir olayı roman ya da hikaye gibi bir anlatım üzerinden ele alınır. Dramatizasyon nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Dramatizasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Dramatizasyon Örnekleri...


Günlük yaşamda ise özellikle herhangi bir olayı abartılı şekilde duygusal yönden dramatik olarak ele almak şeklinde yorumlanır. Diğer ifade ile daha acıklı ve abartılı bir şekilde anlatma yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Dramatizasyon Nedir?

Bir olayı abartılı şekilde ve acıklı olarak ele alarak dramatik şekilde anlatmak dramatizasyon biçiminde ifade edilir. Daha çok dramatize etmek kelime grubu dahilinde öne çıktığını söylemek mümkün. Aynı zamanda bir roman veya hikayeyi ele alarak, bunu sahneye dökmek şeklinde anlatmak mümkün. Yani hem günlük yaşamda kullanılır hem de sanatsal yönden ele alınan bir terimdir.

Dramatizasyon TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Fransızca kökenli olarak öne çıkan dramatizasyon kelimesi, Türk Dil Kurumu kapsamında değişik biçimlerde ele alınır ve ifade edilir.

- Bir roman ve hikaye senaryo dahilinde sahneye dökmek
- Herhangi bir olayı ya da mecazi durumu acıklı ve abartılı şekilde anlatmak
- Yaşanmış bir olayı roman ve hikaye haline getirmek

Temel olarak yukarıda verilen farklı biçimlerde dramatizasyon kelimesi ele alınır ve bu doğrultuda kullanılır.

Dramatizasyon Örnekleri

Birçok farklı alan üzerinden dramatizasyon örnekleri vermek mümkün. Örneğin yaşanmış bazı hikayelerden ya da edebi eserlerden sinemaya ve tiyatroya aktarılmış olan hikayelerdir. Aynı zamanda bir kişinin yaşamış olduğu kötü bir durumu, çok daha abartılı ve kötü bir şekilde karşı tarafa aktarılmasıdır. Yaşanmış gerçek bir olayı hikayeleştirme yöntemi kapsamında romanı dökmek yine bu konu üzerinden ele alınabilir. Hem dramatizasyon hem de dramatize etmek şeklinde bu konu ele alınabilir ve ifade edilebilir.