Geri Dön
EğitimDünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık  yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler üretmek amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü ” olarak ilan edildi.

Dünya Otizm Farkındalık Günü

 

2 Nisan’da başlayacak ve nisan ayı boyunca devam edecek farkındalık etkinlikleri ile erken tanı, tedavi ve eğitim hizmetlerine erişimin önemi vurgulanacak.  

Everest Yaşam ve Spor Akademisi de farkındalık gününde öğrencilerinden oluşan jimnastik gösterisi, step ve dans grubu gösterileri ile öğrencilerin el sanatları sergisi düzenleyecek.  

Akademi kurucu ortağı ve yöneticisi Ender Öztürk, farkındalık etkinlikleri konusunda şunları söyledi: “Otizm bir sosyal iletişim sorunudur. Bizlerin doğaçlama öğrendiği sosyal kurallar ve iletişim süreçleri, otizmli bireylere öğretilmesi gereken bir ders niteliğindedir. Bu bağlamda sosyal hayatta gerekli olan tüm iletişim yolları sırasıyla öğretilmeye çalışılmaktadır. Otizm teşhisi almış bireyler genel olarak öz bakım alanında kendilerine yeter hale gelsinler ve ömür boyu başkalarına bağımlı hale gelmesinler ve kendilerine yeterek hayatlarına devam edebilmeleri için çalışıyoruz. Bunun için en temel yeme, içme, tuvalet, temizlik ihtiyaçlarından başlayarak yaşam becerileri kazandırmayı hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler