Geri Dön
EğitimDünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır, Kaçta Kaçı Karalarla Kaplıdır?

Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır, Kaçta Kaçı Karalarla Kaplıdır?

Günümüzde su dünya için oldukça önemli bir kaynaktır. Pek çok sayıda kişide dünyadaki su ve kara oranını meral etmektedir. Bu sebeple dünyanın kaçta kaçı su ile kaplıdır? Dünyanın kaçta kaçı kara ile kaplıdır? Sizler için detaylı bir şekilde derledik.

Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır, Kaçta Kaçı Karalarla Kaplıdır?

 Dünya günümüz koşullarında 4'te 3'ü su ile kaplı şeklinde bilinmektedir. Bu durum dünya için oldukça önem arz eden bir kaynaktır. Su dünyada var olan bitki ve hayvanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar için yaşamlarını devam ettirmeleri amacı ile son derece önemli bir kaynaktır.

 Dünyanın Kaçta Kaçı Su İle Kaplıdır?

 Dünyayı insanlar ile birlikte tüm diğer canlılar için de yaşanılabilir kılan bilinen en önemli faktörlerden biri de su olmaktadır. Su canlılara hayat vermekte olan çok önemli bir bileşik olmaktadır. Dünyamızın üzerinde göller, okyanuslar, denizler ve de nehirler gibi pek çok su kaynağı yer almaktadır. Bu bağlamda dünyamızın yaklaşık olarak yüzde 70’i su birikintilerinden oluşmaktadır. Dünyadaki su oranı kara oranına kıyas ile daha fazla şekilde yer almaktadır. Dünyadaki su oranının fazla olması her zaman için daha önemlidir.

 Dünyanın Kaçta Kaçı Karalar İle Kaplıdır?

 Dünyada yer alan karaların oranı yaklaşık olarak yüzde 30 civarında olmaktadır. Bunu bağlamda dünyada yer alan kara oranı su oranına kıyas ile daha az olarak yer almaktadır. Ancak yarım kürelere göre belirlenmiş olan bu oranlar değişiklik göstermektedir.

 Örnek vermek gerekir ise kuzey yarım kürenin yaklaşık olarak yüzde 61'i su ile kaplı iken, yaklaşık olarak yüzde 39'u da kara ile kaplıdır. Diğer bir yandan güney yarım kürenin yaklaşık olarak yüzde 81'i su ile kaplı iken, yaklaşık olarak yüzde 19'u da kara ile kaplıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler