Geri Dön
EğitimDünyanın Şekli Nedir? Dünya Neye Benzer? Dünyanın Şekli Ve Hareketleri Konu Anlatımı

Dünyanın Şekli Nedir? Dünya Neye Benzer? Dünyanın Şekli Ve Hareketleri Konu Anlatımı

Güneş sisteminin içerisinde yer alan dünya belli bir şekle sahiptir. Bu konu üzerine günümüzde hala farkı tartışmaların devam ettiğini de söylemek mümkün. Peki dünyanın şekli nedir? Dünya neye benzer? Dünyanın şekli ve hareketleri konu anlatımı üzerine merak edilenler.

Dünyanın Şekli Nedir? Dünya Neye Benzer? Dünyanın Şekli Ve Hareketleri Konu Anlatımı

Güneş sistemi içerisinde yaşam olan tek gezegen olarak öne çıkan dünya, şekil bakımından her zaman tartışmalara konu olmuştur. Sadece dünya değil aynı zamanda güneş sistemi etrafındaki tüm gezegenler genel olarak benzer bir şekle sahiptir.

 Dünyanın Şekli Nedir?

 Her ne kadar günümüzde dünyanın düz olduğunu iddia eden kişiler hala olsa dahi, dünya bir küre şekline sahiptir. Ancak tam olarak ve kusursuz bir küre değildir. Kutuplardan basık ve ekvatordan şişkin şekilde bir küre görüntüsüne sahiptir. Günümüzde bu şeklin ismine ise geoit denmektedir. Bu şekilde aynı zamanda belli bir açı ile Güneşin etrafında dönen dünya, uzaktan çekilmiş olan fotoğraflar eşliğinde de küre görünümü açık şekilde anlaşılmaktadır.

 Dünya Neye Benzer?

 Genel olarak şekil bakımından ifade edildiği zaman dünya bir küreye benzer. Bu durum tam bir küre olmasa bile, detaylı bakılmadığı zaman küre görünümüne sahiptir.

 Dünyanın Şekli ve Hareketleri Konu Anlatımı

 Dünyanın şekli ve hareketleri birbiriyle örtüşen bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda güneş sistemindeki bütün gezegenler ile beraber güneşin de küreye benzediğini söylemek mümkün. Kutuplardan basık ekvatordan şişkin biçimde görünümü olan dünya, aynı zamanda belli bir eğik açı üzerinden Güneş'in etrafında döner. Bu dönüşünü toplamda 365 günde tamamlar. Aynı zamanda dünya küre görünümü üzerinden kendi etrafında döner. Bu dönüşünü ise toplamda 24 saatte tamamlar. Sadece dünya değil Güneş'in çevresindeki tüm gezegenler de yine, belli bir süre doğrultusunda küre şekilleri üzerinden kendi ekseni etrafında döner.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler