Geri Dön

Düşe Kalka Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Düşekalka Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

Türk Dil Kurumu kelimelerin yazılışı bakımından esas almamız gereken yer olmaktadır. Her kelimenin orada doğru yazılış şekli bulunmaktadır. Bu nedenle orası asıl baz alınması gereken yerdir. Düşe kalka nasıl yazılır? TDK' ya göre düşe kalka kelimesinin doğru yazılışı nedir? Bu soruların cevaplarını ve bu sorular ile ilgili bilgileri detayları ile derledik.

Düşe Kalka Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Düşekalka Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

Düşe kalka kelimesi aslında ikilime türünde bir kelimedir. Bu kelime yazılırken çoğu kişi tarafından karıştırılmaktadır. O nedenle nasıl yazıldığı önem arz eder.

Düşe Kalka Nasıl Yazılır?

Düşe kalka kelimesi bir ikileme görevi görmektedir. Bu kelime ayrı şekilde yazılır. Düşe ayrı kala ayrı şekilde yazılır. Birleşik kelimelerden burada ayrılmaktadır. Aynı zamanda bu kelime cümle içinde nasıl yazıldığı da karıştırılmamalıdır.

TDK'ya Göre Düşe Kalka Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

Düşe kalka kelimesi ayrı yazılan bir ikilemedir. Bu kelimenin doğru yazılış şekli ayrı ayrı yazılmalarıdır. Doğru yazılışına örnek cümle "Bu yoldan düşe kalka ilerleyerek kazanacağız. Yanlış yazılışına örnek ise " Bu yoldan düşekalka ilerlese de pes etmeden devam edeceğiz. " şeklinde olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber