Geri Dön
EğitimE-Defter Nedir, Kimlere Zorunludur? E-Defterin Avantajları Nelerdir?

E-Defter Nedir, Kimlere Zorunludur? E-Defterin Avantajları Nelerdir?

E-dönüşüm uygulamaları her geçen gün gelişme göstererek iş hayatının zorunlu bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte uygun şartları sağlayan firmalar e-defter mükellefi olarak kabul edilmektedir. E-defter nedir, kimlere zorunludur? E-defterin avantajları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

E-Defter Nedir, Kimlere Zorunludur? E-Defterin Avantajları Nelerdir?


Firmalardan e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçenlerin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-defter uygulamasına geçmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu zamana kadar e-defter mükellefi olmayan meslek grupları da e-dönüşüm kapsamında ciro limiti 5 milyona çekilmesinin ardından e-defter kapsamına alınmıştır.

E-Defter Nedir, Kimlere Zorunludur?

Vergi usul Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu kapsamında yasal anlamda tutulması gereken büyük defterler ile yevmiye defterlerinin bir takım formatlara uyularak elektronik ortamda da tutulmaya başlandığı uygulama e-defter olarak isimlendirilmektedir.

Kanun kapsamında tutulması zorunlu olan büyük defter ile yevmiye defterlerinin dijital ortamlarda tutulması ve bunun yanında maliyeye elektronik imza ile berat verilmesi sistemine e-defter denmektedir. E-defter de tutulan kayıtlar standart xml formatında tutulmaktadır.

E-defter uygulamasına geçilmesinin amacı firmaların düzenli ve hızlı bir şekilde denetimlerinin yapılmasının sağlanmasıdır. E-defter tutan firmaların kağıt ortamında defter tutması gerekmez. E-defter uygulamasına geçilme tarihinden itibaren firmaların fiziksel defterler için kapanış tasdiki yaptırması gerekmektedir.

2020 yılı cirosu 5 milyon TL üzerinde olan firmaların e-defter uygulamasına geçmesi gerekmektedir. 2021 yılı itibari ile e-deftere geçen firmalar vardır. Ancak GİB'in yayınladığı kılavuzlarda anlatıldığı üzere GİB'in uygun görmüş olduğu bir takım sektörlerde 3 ay süre ile e-defter, e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına geçilebilmektedir.

E-Defter Avantajları Nelerdir?

E-defter uygulamasına geçilmesi halinde resmi ve mali iş süreçleri GİB standartlarında tek tuşla oluşturulabilmektedir. E-defter uygulaması muhasebe programlarına bağlı değildir. Muhasebe programlarında yer alan tüm kayıtları alarak e-defter oluşturabilmektedir. Bu şekilde muhasebe dosyaları daha güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler